Svátek má: Matěj

Regiony

Velikost textu:

Budoucí literáti míří do Mikulčic

Budoucí literáti míří do Mikulčic

Dobojováno, dohlasováno. Pouze porotci však zatím znají laureáty dvanáctého ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy.

Ilustrační foto
11. června 2018 - 11:00

Slovanské hradiště v Mikulčicích ožije v pátek 15. června 2018 slavnostním vyhlášením výsledků, zástupci Jihomoravského kraje předají ceny autorům vítězných prozaických textů. Jihomoravskenovinky.cz o tom informovala Miroslava Šudomová, literární historička z Muzea Brněnska.
 
Letošní téma „Století to letí“ oslovilo na 110 mladých autorů mezi 12 a 19 lety, v mladší kategorii pisatelů do 15 let věku porotci přečetli 80 soutěžních prací, středoškoláci zaslali k hodnocení 30 příspěvků. Do celostátní soutěže se zapojili žáci a studenti z osmi krajů České republiky. Tradičně pochází nejvíce textů z Jihomoravského kraje, poté z kraje Moravskoslezského, Olomouckého, Vysočiny, Zlínského a Pardubického kraje.


Soutěžní texty posuzovala odborná porota v čele s  Olgou Jeřábkovou, novinářkou, pedagožkou a redaktorkou Českého rozhlasu. Jejími členy dále byli spisovatel Richard Skolek, historik a pedagog Tomáš Jeřábek, vedoucí oddělení PR Moravské zemské knihovny a organizátorka literárního cyklu Oči Brna Romana Macháčková spolu s novinářem a vedoucím Památníku písemnictví na Moravě Liborem Kalinou.

Literární soutěž Skrytá paměť Moravy opět inspirovala autory k pohledům do minulosti, k rodinným příběhům, ale také ke hledání a pojmenování životních hodnot a jistot. O letošním tématu se hojně diskutovalo také na literárních seminářích s názvem Krocení literární múzy, s nimiž organizátoři soutěže z Památníku písemnictví na Moravě oslovili celkem 1 115 zájemců o tvůrčí psaní ve třech desítkách moravských měst.

Společné setkání autorů a jejich rodičů i pedagogů s porotci a organizátory soutěže nabídne zajímavý prostor pro výměnu zkušeností i vzájemné poznávání. Před dekorováním vítězů zazní úryvky oceněných textů v přednesu autorů. Očekávané bude rovněž veřejné hodnocení vítězných děl z úst porotců. Program doplní živé hudební vystoupení, pro účastníky setkání v nových prostorách národní kulturní památky bude připraveno také malé pohoštění.

(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto: arch.)