Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Ceny města Znojma byly předány čtyřem osobnostem

Ceny města Znojma byly předány čtyřem osobnostem

Starosta Jan Grois jménem zastupitelů města tento týden předal Ceny města Znojma za rok 2019. O jejich udělení, pro letošek celkem čtyřem osobnostem, rozhodli zastupitelé v dubnu. 

Ocenění získal i J.Čepička a Z.Simek
7. září 2019 - 11:00

Prvním oceněným byl pedagog Jiří Svoboda, kterému byla Cena města Znojma udělena za významný společenský přínos regionu Znojemsko v oblasti vzdělávání a spolkové činnosti.

„Učitelů ve smyslu regionálních buditelů až tak moc není. Jeden z nich je však nezpochybnitelný – Jiří Svoboda, duchovní otec, zakladatel a čestný předseda Spolku přátel Hroznové kozy, jeden ze zakládajících členů Okrašlovacího spolku, propagátor spisovatele Charlese Sealsfielda. To je jen malý výčet záslužných činností znojemského rodáka,“ uvedl dříve místostarosta Jan Blaha, který oceněného nominoval.


Dalším oceněným byl dlouholetý ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek, kterého zastupitelé ocenili za charitativní činnost a šíření dobrého jména města Znojma v zahraničí.

„Pan ředitel je významnou osobností, která se zasloužila o to, že je občanům města Znojma dostupná široká nabídka kvalitních sociálních služeb. Za hranicemi České republiky navíc dělá dobré jméno Znojmu, a to zejména svojí dobrovolnickou činností na Ukrajině,“ uvedl starosta Grois, který Evžena Adámka na cenu navrhl.


Ve zcela jiné oblasti působí poslední dva ocenění. Těmi jsou Jaromír Čepička a Zděněk Simek, odborníci v zemědělství, zejména v oblasti ovocnářství, vinohradnictví a vinařství. Oceněni byli za dlouhodobou příkladnou organizaci výstav Znojemsko – zahrada Moravy a za odbornou podporu a rozvoj znojemského zemědělství. Oba jmenovaní stáli u zrodu výstavy, která je svým konceptem v rámci Znojemska a jižní Moravy jedinečná a umožňuje prezentaci i drobným pěstitelům regionu. Letos se uskuteční již 40. ročník této výstavy, která je nedílnou součástí doprovodného programu zářijového Znojemského historického vinobraní.

Všichni ocenění obdrželi symbolický klíč k městu a pamětní písemné ocenění.

Cena města Znojma je udělována od roku 2016.  V roce 2016 byli oceněni Zdeněk Mrňa, mecenáš v oblasti sociálních věcí, sportu a kultury, a Rudolf Krautschneider, mořeplavec a propagátor Znojma. V roce 2017 si ocenění odnesl umělecký řezbář Martin Lichevník. Posledními držiteli jsou dva kolektivy, spolek Hudba Znojmo, z.s. a florbalový tým MUŽI A oddílu florbalu TJ Znojmo. Oba ve svém oboru příkladně reprezentují město Znojmo.

O celé záležitosti informovaly webové stránky města Znojma.

(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto: Město Znojmo)