Svátek má: Ferdinand

Regiony

Velikost textu:

Další etapa obchvatu Znojma je hotova

Další etapa obchvatu Znojma je hotova

V sobotu 5.října byla ve Znojmě otevřena druhá část severní smyčky znojemského obchvatu v délce 3,5 kilometrů.

Rozestavěný obchvat Znojma
6. října 2019 - 11:00

„Chtěl bych poděkovat všem projektantům, inženýrům a stavbařům z Ředitelství silnic a dálnic a z dodavatelských firem, kteří se na stavbě podíleli. Mám radost, že poprvé v historii znojemského obchvatu je některá z jeho částí zprovozněna v předtermínu. Konkrétně o 17 dní dříve,” komentoval otevření nové silnice starosta Znojma Jan Grois.
 

Zprovoznění 3,5 kilometrů dlouhé části znojemského obchvatu je důležité pro dokončení celé severní smyčky, která povede k výraznému odlehčení dopravní zátěže a k odklonu dopravy z historického jádra Znojma. Úsek od kasárenské po únanovskou křižovatku zahrnuje celkem 48 stavebních objektů, 5 mostů v průměrné délce 55 metrů a 3 mimoúrovňové křižovatky. Celkem stavbaři museli v tomto úseku položit nový asfaltový koberec o ploše 64 tisíc metrů čtverečních.


Během výstavby řešila radnice se zhotovitelem obchvatu několik problémů. „Společně jsme například vyřešili průchod pro chodce při stavbě mostu přes Přímětickou nebo otevření cesty kolem židovského hřbitova při prodloužení uzavírky Přímětické ulice, aby měli občané kratší cestu do centra Znojma,” říká starosta Grois. Radnice si také vymohla kompenzaci za prodloužení uzavírky a zvýšené náklady na MHD. „Tohle bylo trochu nepříjemné, nicméně stavební firma uznala naše výhrady a přiznala městu finanční náhradu,” připomíná Grois.

K dokončení celé severní smyčky nyní zbývá postavit posledních 752 metrů silnice. Ředitelství silnic a dálnic nyní čeká na vyřízení všech potřebných povolení k pokračování stavby. Některé přípravné práce, jako záchranný archeologický průzkum již ŘSD započalo. Další práce budou pokračovat s odkazem na stavební povolení a jednání s vybraným zhotovitelem stavby.

Klíčovým bodem je také vyjednání se spolkem Obchvat, který je dlouhodobě oponentem stávající podoby znojemského obchvatu. „Výsledkem našich jednání je společný návrh memoranda ohledně vzájemného postupu při dokončení severní smyčky obchvatu. Memorandum je na stole a mám za to, že obě strany mají snahu dovést jednání do úspěšného konce,” říká starosta Jan Grois.

V úzkém kontaktu je pak vedení radnice s Jihomoravským krajem, Centrem pro dopravní výzkum o řízení dopravy i s vedením obcí Kuchařovice a Suchohrdly, kterých se dostavba druhé etapy znojemského obchvatu bytostně dotýká.

O celé záležitosti informovaly webové stránky znojemské radnice.

(vm,Jihomoravskenovinky.cz,foto:Město Znojmo)