Svátek má: Matěj

Regiony

Velikost textu:

Darujte krev v brněnské fakultce

Darujte krev v brněnské fakultce

Transfuzní a tkáňové oddělení (TTO) FN Brno patří k největším a nejvýznamnějším oddělením svého druhu v České republice.

Ilustrační foto
10. června 2018 - 11:00

Nachází se v pavilonu I2 ve Fakultní nemocnici Brno – areálu Bohunice, jeho součástí je také odběrové středisko v Nemocnici Třebíč. Má tři základní části – odběrový úsek, laboratoře a tkáňové zařízení. Jihomoravskenovinky.cz o tom informovala mluvčí FN Brno Beatrix Křížová.


Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno působí zároveň jako krizové transfuzní centrum. „Máme vydefinované optimální zásoby krve, které se snažíme držet a které jsou zárukou, že transfuzní přípravky nebudou chybět, ani nezůstanou nevyužity. Pokud se sejde víc akutních případů jedné krevní skupiny najednou, zásoby mohou rychle klesnout. Na výzvy sms a na sociálních sítích obvykle reagují dárci velmi rychle, takže se do jednoho až dvou dnů podaří zpravidla deficit dorovnat,“ upřesnila primářka Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno MUDr. Hana Lejdarová.


Nejvíce transfuzních přípravků ročně vydá na Interní hematologickou a onkologickou kliniku (IHOK) – v minulém roce to bylo 9 747 přípravků. Okolo dvou tisíc transfuzních přípravků vydalo TTO za rok 2017 na Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (2 252) a Ortopedickou kliniku (2 106).

(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto: FN Brno)