Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Den Brna s rodinou po celý víkend. A kus historie k tomu

Den Brna s rodinou po celý víkend. A kus historie k tomu

Tradiční připomenutí úspěšné obrany Brna před dobyvačnými Švédy se letos odehraje o víkendu 14. až 16.srpna.

Z minulých ročníků. (Foto: M. Růžička)
13. srpna 2020 - 11:00

Zásadním počinem letošního ročníku bude slavnostní odhalení sochy pátera Martina Středy SJ. Tento jezuita sehrál při obraně Brna z období obléhání města Švédy jednu z klíčových rolí. Nejen, že představoval duchovní autoritu v této nábožensky motivované válce, ale do bojů vyslal i studenty jezuitské koleje, které nechal předem vycvičit.

Festival dále v sobotu obohatí dvojice pontifikálních bohoslužeb, nejprve v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie a večer i v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. V zahradách pod Petrovem mezitím zazní koncert vážné hudby.

Společnost 1645 letos z bezpečnostních důvodů nebude rekonstruovat historickou bitvu, ale o slavnostní průvody vojáků s koňmi centrem nepřijdeme. Položí připomínkový věnec na hrob městského velitele obrany Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba.  


Tradičně se připraví představení Černá koule pro Torstensona v Labyrintu pod Zelným trhem. Účastníci se zde stanou svědky tajemného obřadu, při němž vznikne čarovná černá koule, která jediná dle pověsti může usmrtit švédského vojevůdce.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: TIC Brno)