Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Dny evropského dědictví v Brně vás vtáhnou do tajů knih a tisku

Dny evropského dědictví v Brně vás vtáhnou do tajů knih a tisku

Živé dědictví – tak zní letošní téma Dnů evropského dědictví, které v Brně již po 22. připravuje TIC BRNO.

Ilustrační foto
15. září 2023 - 11:00

Letos vás komentované prohlídky zavedou do papíren, knihovny či cukrárny. Akce, kterou po celé Evropě každoročně navštíví více než 20 milionů lidí, proběhne tento víkend 15.–17. září.  

„Programově nás téma inspirovalo k nahlédnutí do tajů knih a tisku jako nositelů písemného dědictví. Proto se například zcela výjimečně podíváme do Papíren Brno se 70letou historií výroby, kde se dodnes vyrábí více jak 20 milionů sešitů ročně. Navštívíme také dva multifunkční prostory spjaté se spisovateli – Mahenův památník a Rezidenci Café Kaprál, která vznikla pod hlavičkou TIC BRNO v rámci kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury,” představila Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. V Rezidenci Café Kaprál můžete o víkendu zhlédnout také divadelní hru kočovného divadla Mikro-teatro, které si jako východisko pro svou inscenaci zvolilo osudy dvou představitelů tzv. skryté církve.

„V Moravské zemské knihovně představíme Mollovu sbírku map a grafických listů. Tento celek byl letos zařazen na seznam Paměť světa UNESCO a vy budete mít jedinečnou možnost si část originálů z 18. století prohlédnout,” zve za Moravskou zemskou knihovnu ředitel Tomáš Kubíček. Navštívit můžete také Kunderovu knihovnu, která byla letos nově otevřena. Zde vás čekají dvě komentované prohlídky a jedna diskuze s Tomášem Kubíčkem a Milošem Štědroněm.V Institutu paměti národa na Radnické 10 bude prezentovat komiks Odsunuté děti jeden z jeho autorů Jan Blažek. Osladit život a odlehčit myšlenky si můžete v Zemanově kavárně a cukrárně, která je jediným a posledním prvorepublikovým podnikem s nepřetržitým provozem od roku 1937. Prohlídka vám představí nejen bohatou historii tohoto místa, ale zavede vás také do výrobních prostor s původním vybavením.

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) každoročně, již od roku 1985, otevírají zajímavá témata ve vztahu k památkám, kultuře a historickému bohatství Evropy. Dnů se účastní 50 zemí Evropy a jejich cílem je podpora rozmanitého kulturního dědictví.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Hana Bánovská (Novosadová), tisková mluvčí, TIC BRNO, p. o..

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:Jiřina Rittichová)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: