Svátek má: Gabriel

Regiony

Velikost textu:

Dopravní podnik pořídil první parciální trolejbusy

Dopravní podnik pořídil první parciální trolejbusy

Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Vozy jsou nízkopodlažní, vybavené klimatizací a umožnují i samostatnou jízdu bez trolejového vedení.

Ilustrační foto
22. března 2018 - 11:00

Jedná se o první parciální trolejbusy ve vozovém parku DPMB. Parciální trolejbus je typ trolejbusu, který je vybaven bateriemi pro samostatnou jízdu bez trolejového vedení. Plně nabité baterie umožňují nezávislou jízdu v řádech až několika desítek kilometrů. Nabíjení baterií probíhá rekuperačně při elektrodynamickém brzdění vozidla nebo přímo z trolejí.

„Dopravní podnik města Brna pořídí celkem deset kusů těchto vozů. První dorazil v pondělí, další v úterý a poslední očekáváme ve středu. Dodávka dalších vozů je v plánu průběžně do konce srpna,“ prozradil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

„Další novinkou v brněnském provozu budou poloautomatické sběrače, což znamená, že stahování sběračů a zajištění ve stažené poloze je automatické,“ uvedl technický ředitel DPMB Jaromír Holec.

Při přechodu z jízdy pod trolejovým vedením na jízdu na baterii řidič nemusí vystupovat z vozidla. Stejným způsobem je možné sběrače automaticky zvednout. Velkou výhodou nových vozů bude jejich kompletní nízkopodlažnost, ale také klimatizace, která je i v prostoru pro cestující.


V brněnských podmínkách budou nové trolejbusy nasazovány především na opravované úseky trolejbusových linek, kde by bylo nutné trolejbusy nahrazovat náhradní autobusovou dopravou. Taková příležitost nastane v nejbližší době na lince 32 při opravě ulice Chodská.

Brněnská trolejbusová síť patří k nejrozsáhlejším v České republice. Její celková délka přesahuje 54 kilometrů. Na třináct trolejbusových linek je denně nasazeno okolo 110 vozů.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Barbora Doležalová, tisková mluvčí DPMB, a.s.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:arch.dpmb)