Svátek má: Tamara

Regiony

Velikost textu:

Fenomén Zbrojovka – Lépe pracovat, lépe žít

Fenomén Zbrojovka – Lépe pracovat, lépe žít

TIC BRNO vydal novou publikaci Fenomén Zbrojovka, která s podtitulem „Lépe pracovat, lépe žít” přibližuje život v brněnské Zbrojovce převážně v 60., 70. a 80. letech 20. století.

Z archivu
22. září 2022 - 11:00

Kniha i navazující výstava vychází z unikátního archivu fotografií, který nalezl fotograf Roman Franc se svým spolužákem. Na vydání titulu se dále podílely Nová Zbrojovka a Muzeum města Brna za finanční podpory statutárního města Brna. Výstava je k vidění od 19. září v areálu Nové Zbrojovky.

„Nejraději na Zbrojovce jsem měla ty lidi. Ten kolektiv. Tu partu.“

„Investice do publikace Fenomén Zbrojovka je důležitá pro zachování významné části historie města Brna. Nejde zatím o historii vzdálenou, o to ale důležitější a zajímavější je tyto zážitky a zkušenosti zachytit, dokud ti, co je zažili na vlastní kůži, jsou stále mezi námi. Zbrojovka je obrovským pojmem v historii města a jsem rád, že bude i v jeho budoucnosti. Velmi oceňuji spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem, která při této příležitosti vznikla,” říká Petr Hladík, náměstek primátorky města Brna.

„Kniha není osamoceným počinem. Vznikla v rámci dlouhodobého projektu Brno INdustrial, ve kterém mapujeme období rozmachu i ústupu brněnského průmyslu, objevujeme vzrušující příběhy osobností a celých rodin, provádíme vás po důležitých místech a objektech. A to vše propojujeme se současností Brna jako města moderních a kreativních průmyslů,” vysvětluje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

„Tenkrát byl čas se v té fabrice i pobavit. Mít myšlenky i na jiné věci než na práci.“

Impulsem ke vzniku knihy Fenomén Zbrojovka byl mimořádný nález fotografického archivu Zbrojovky. Před zničením ho zachránil brněnský fotograf Roman Franc se svým spolužákem a nabídl ho městu Brnu k ochraně a publikování. Koncept celé publikace připravil Roman Franc a grafický designer Jozef Ondrik, koncepci, výběr a uspořádání obrazové části publikace vytvořila teoretička fotografie Lucia L. Fišerová. Digitalizační tým vedl David Mackovič.

Obrazovou část knihy tvoří výběr z celkem asi 80 000 negativů. „Jedná se o snímky oficiální - návštěvy, delegace, produktové fotografie, studiové portréty zaměstnanců, ale i o uvolněnější snímky ze zákulisí, oslav narozenin, podnikových rekreací. Zajímavou rovinu pak tvoří fotografie v podstatě nechtěné, kdy fotograf třeba jen potřeboval dofotit film a zachytil tak banální věci kolem sebe, své kolegy v nestřežených chvílích. Tyto nám často prozrazují mnohé o sociologických podmínkách a vztazích v podniku,” uvádí Roman Franc. Samotnému archivu, jehož pouhou část uvidíte v knize a na výstavě, se bude v následujících letech věnovat péče a odborný dohled v Muzeu města Brna.Součástí knihy jsou i texty několika autorů, kteří pohlíží na Zbrojovku z pohledu sociologického, historického, urbanistického, ale i z osobní perspektivy. Na textech se podíleli například teoretička fotografie a kurátorka Lucia L. Fišerová, socioložka Kateřina Nedbálková, scénáristka a spisovatelka Alena Kastnerová, publicista Martin Stöhr, památkářka Květa Jordánová a urbanisti Roman Čerbák a Martin Klenovský. Stejně důležitou složkou celého projektu pod taktovkou TIC BRNO jsou právě příběhy pamětníků. Obrazovou dokumentaci v knize tak doprovázejí citace zaměstnanců, další příběhy TIC BRNO sbírá a postupně publikuje na své webové stránce fenomenzbrojovka.cz.

„Ale musím říct, že kvalita byla.“

Finanční podporu projektu vydání knihy poskytla  developerská společnost CPI Property Group. „Plně si uvědomujeme, že projekt Nové Zbrojovky vzniká na místě protkaném historií. Zachování historického odkazu brněnské Zbrojovky je pro nás nesmírně důležité. Snažíme se o to nejrůznějšími způsoby. Ať už je to název projektu, rekonstrukce čtyř původních budov nebo právě podílení se na publikaci Fenomén Zbrojovka. Jsme rádi, že kromě krásných budov teď historii připomínají i osobní příběhy,” říká Miroslav Pekník, Development Director CPI Property Group.

Knihu zakoupíte na e-shopu darkyzbrna.cz nebo osobně v informačním centru TO JE BRNO na ulici Panenská a v infocentru Pod krokodýlem. Kdyby vás zajímala historie Zbrojovky více, můžete se vydat na některou z komentovaných procházek s průvodcem v rámci projektu Brno INdustrial, které přibližují bývalé i současné výrobní areály a lidské příběhy. Více najdete na brnoindustrial.cz.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Ing. Hana Novosadová, tisková mluvčí TIC BRNO, p. o..

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:fenomenzbrojovka.cz/)

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%