Svátek má: Ingrid

Regiony

Velikost textu:

Festival Film a architektura uvede v Brně poctu géniům architektury

Festival Film a architektura uvede v Brně poctu géniům architektury

Festival Film a architektura se láme do nové dekády a odhaluje letošní nabitý program. Jedenáctý ročník s názvem Body zlomů zavítá ve dnech 29. 9. – 4. 10. také do Brna. V prostorech Kina Art, Fakulty architektury  VUT i Vily Tugendhat představí sedm snímků.

Z plakátu k akci
29. září 2022 - 11:00

Letošní program otevře 29. září projekce španělského snímku VALLDAURA: A Quarantine Cabin v Kině Art. Dokument sleduje studenty architektury absolvující vzdělávací program na jaře 2020, ve kterém realizují vlastníma rukama svůj společný projekt. Snímek popisuje náročnost a nejistotu prvního lockdownu, kdy se z rezidenčního pobytu s nadsázkou stává architektonická reality show. V navazující panelové diskuzi časopisu ERA 21 vystoupí architektka Šárka Malošíková, architektka Kristýna Smržová a architekt Martin Kloda. Diskuzi bude moderovat Barbora Ponešová.

Program nabídne filmy s poutavou architekturou a představí i jejich nepříliš známé autory v sekci Neviditelní architekti. Snímkem Inženýrova fantazie přinese 1. října nevšední poctu skromnému géniovi Peteru Riceovi. Přiblíží mimořádnou kariéru a osobnost jednoho z nejuznávanějších statiků konce 20. století, stojícím za světoznámými stavbami jako Opera v Sydney, Centre Pompidou nebo Lloyd’s Building.

Dánský design je známý po celém světě pro svou jednoduchost, funkčnost a nadčasovost. Většina designérek z takzvaného zlatého věku, který panoval mezi 30. a 70. lety, byla ovšem ve své době přehlížena a někdy i docela zapomenuta. Polohraný snímek Grethe Meyer: Královna dánského designu, uváděný 2. října ve Vile Tugendhat, vypráví příběh jedné z mála průkopnic tohoto oboru Grethe Meyer, která svou neohrozitelnou asertivitou dokázala prosadit dnes ikonické výrobky. Speciálně bude ve vile promítán i krátký snímek o německé designerce Lilly Reich, která dlouhodobě spolupracovala s architektem vily Tugendhat Ludwigem Miesem van der Rohe.

Na Fakultu architektury VUT můžete zavítat na tři projekce zdarma. 30. září se vypravte na promítání britského snímku Ztracený Paradise, historie na ústupu. Ten je příběhem betonového kolosu Brutalist Central Library v oblasti zvané Paradise Circus architekta Johna Madina, který byl na jedné straně zastupiteli města odsuzován jako trn v oku, na té druhé vnímán odbornou veřejností jako výjimečný příklad poválečného brutalismu, a boje o jeho záchranu.

Dokument Building Bastille bude 2. října vyprávět neuvěřitelnou historii vzniku nové budovy pařížské opery. V prestižní mezinárodní soutěži zvítězil tehdy zcela neznámý kanadský architekt Carlos Ott, porotci se totiž během výběru anonymizovaných návrhů mylně domnívali, že jde o dílo slavného amerického architekta Richarda Meiera. Peripetie a politickou rivalitu na nejvyšších místech popisují její samotní aktéři.Bratislava posledních několika málo let je místem poměrně rychlé urbanistické transformace, kterou reprezentují nově vznikající čisté a rovné čáry na vozovce. Bourání a rozsáhlá výstavba se podepisují na městě neustálým ruchem, dopravními omezeními a rostoucími cenami bytů. Černobílý a esteticky vycizelovaný snímek Čiary sleduje různorodou skupinu obyvatel, kteří se sžívají a reagují na pozitivní i negativní proměny svého okolí. Projekce proběhne 3. října od 20:00.

Festival zakončí 4. října opět v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe. Tento neustále se rozšiřující utopický projekt amerického snu má ale ekologické a sociální dopady na své vnější okolí.

Projekce 1. a 4. října v Kině Art doprovodí krátký film festivalu Den architektury s názvem Letea režiséra Michala Kindernaye. V malebné rumunské vesničce Letea, ležící mezi vodními kanály, starobylým lesem, Ukrajinou a Černým mořem, se zvířata stala nejčastějšími obyvateli desítek opuštěných domů. Kvůli dlouhodobému vylidňování, zániku tradičního způsobu života a pracovních míst i v důsledku změny klimatu se vesnice dramaticky proměňuje a příroda si místo pomalu, ale jistě bere zpátky.

Festival Film a architektura letos zamíří pojedenácté do českých a slovenských kinosálů i nevšedních prostor a představí 34 krátkých i celovečerních filmů v pěti festivalových sekcích – Body zlomů, Pocta Aleně Šrámkové, Neviditelní architekti, Design & Build a Inspirace Jana Hřebejka. Ozvěny festivalu se odehrají o dva týdny později v kinosále Velvyslanectví České republiky v Berlíně. Festival Film a architektura zavítá letos do Prahy, Berlína, Brna, Frýdlantu, Hodonína, Hradce Králové, Hranic, Josefova Dolu, Karlových Varů, Libčic nad Vltavou, Nymburku, Opavy, Ostravy, Pardubic, Piešťan, Plzně, Rajeckých Teplic, Řevnic, Ústí nad Labem, Vratislavic nad Nisou, Vysokého Mýta, Zlína a Žiliny.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?