Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Finanční a celní správa úřadovaly společně na silnicích

Finanční a celní správa úřadovaly společně na silnicích

Téměř čtyři sta daňových subjektů a náklad o objemu převyšujícím tisíc tun prověřili při společné kontrolní akci pracovníci finanční a celní správy z Jihomoravského kraje.

Z průběhu kontroly
11. listopadu 2019 - 11:00

Přibližně před měsícem oslovili pracovníci Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj celní úřad s návrhem na společnou kontrolní akci. Ve snaze o neustálé snižování daňových nedoplatků se rozhodli zaměřit na přepravu zboží v silniční dopravě. Celníci tak kolegům z finanční správy poskytli nezbytnou součinnost při zastavování vozidel, prokazování totožnosti řidičů, vyžádání dokladů k převáženému nákladu či kontrole samotného zboží.

Kontrolní akce se uskutečnila na významných hraničních přechodech Jihomoravského kraje - Lanžhot, Mikulov a Hatě a na komunikacích v jejich blízkosti. Kontrolovala se vozidla zaparkovaná na odstavných plochách, přijíždějící či odjíždějící z parkovišť, některá byla zastavována i dynamicky na silnicích a dálnicích.


Pracovníci finančního úřadu se v rámci prováděné kontroly zaměřili na přepravovaný náklad a jeho vlastníka. Kontrolovalo se, zda vlastník tohoto zboží není současně daňovým dlužníkem. K tomuto byly hlídky vybaveny počítačovou a komunikační technikou umožňující on-line připojení do evidencí finanční správy k ověření aktuálního stavu. Prověřen byl vlastník dopravního prostředku a následně i řidič vozidla.

V rámci akce bylo zkontrolováno 392 daňových subjektů, z nichž 76 mělo své daňové sídlo v rámci Jihomoravského kraje. Z hlediska přepravovaného zboží se jednalo o kontrolu 159 nákladů o celkové hmotnosti 1010 tun. Šlo o hutní materiál, cukrovinky, jízdní kola, autodíly apod.

Společná terénní akce tohoto rozsahu byla pro obě strany premiérou, avšak celní a finanční úřad jako instituce téhož resortu spolu při výkonu svých pravomocí běžně a pravidelně spolupracují. V květnu tohoto roku se například díky rychlé a efektivní spolupráci s celní správou podařilo daňovým exekutorům na základě dočasného zadržení zboží zajistit ze strany poplatníka úhradu daňového nedoplatku ve výši přes 25 milionů korun.

Jihomoravskenovinky.cz o celé záležitosti informovali David Stančík, mluvčí FÚ pro Jihomoravský kraj a Lada Temňáková, mluvčí CÚ pro Jihomoravský kraj.

(vm,Jihomoravskenovinky.cz, foto: arch.)