Svátek má: Norbert

Regiony

Velikost textu:

FN Brno má simulátor pro kardiovaskulární intervence

FN Brno má simulátor pro kardiovaskulární intervence

Fakultní nemocnice Brno má jako první nemocnice v České republice simulátor pro kardiovaskulární intervence.

Doc. MUDr. Petr Kala, Ph.D., přednosta IKK
13. června 2019 - 11:00
 
Jedná se o high-end kardiovaskulární simulátor švédské firmy Mentice, který umožňuje především nácvik diagnostických a intervenčních zákroků na srdečních tepnách. Vedle toho je však možné nacvičit i katetrovou léčbu cévní mozkové příhody a dalších srdečních strukturálních a periferních cévních intervencí. Pro FN Brno se tímto přístrojem otevírá další možnost spolupracovat s podobnými centry ve světě.

Unikátní přístroj poskytuje skvělou možnost výuky a nácvik speciálních katetrových léčebných zákroků často zachraňujících životy pacientů. Na rozdíl od zákroků na pacientech na katetrizačním sále, se jedná o bezpečnou metodu tréninku speciálních dovedností „na sucho“, které probíhají pod vedením zkušených kolegů a kde mladí lékaři mohou napravovat chyby bez ohrožení pacientů.Kardiovaskulární simulátor je umístěn na Interní kardiologické klinice FN Brno a LF MU, která ho bude mít k dispozici pro další výcvik a odbornou erudici lékařů kardiologů.

„Dokonce se lékaři mohou cvičit i v katetrové léčbě tzv. strukturálních srdečních intervencí. Z nich si dovolím vybrat t.č. nejdůležitější a také nejrychleji se rozvíjející oblast, kterou je katetrová implantace aortální chlopně (TAVI). V případě že by pacienti s aortální stenózou, pro kterou je TAVI určena, nebyli takto léčeni, jejich životní prognóza by často byla dokonce horší než u pacientů s nádorovým onemocněním,“ říká přednosta Interní kardiologické kliniky FN Brno a LF MU doc. MUDr. Petr Kala, Ph.D., FESC, FSCAI.

Jihomoravskenovinky.cz informoval Mgr. Pavel Žára, M.A., tiskový mluvčí, FN Brno.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:fnbrno)