Svátek má: Otýlie

Regiony

Velikost textu:

Hejtman Grolich: Rozpočet kraje na příští rok je hra o přežití

Hejtman Grolich: Rozpočet kraje na příští rok je hra o přežití

Pouhých čtrnáct dní mělo nové vedení kraje na sestavení rozpočtu na příští rok. Jeho sestavování komplikuje nedávno schválený návrh daňových změn.

Hejtman Grolich (uprostřed)
5. prosince 2020 - 11:07

Kraj bude mít celkově kvůli zrušení superhrubé mzdy o 677 milionů korun méně, než se plánovalo v roce 2020. Celkem kvůli daňovým změnám a propadu ekonomiky přijde jižní Morava o 1,175 miliardy korun. Návrh rozpočtu na rok 2021 doporučila rada kraje ke schválení zastupitelům na svém jednání v úterý 1. prosince 2020.

„Rozpočet jsme nazvali Hra o přežití. A to do toho nepočítáme ještě další návrhy na zvýšení slevy na poplatníka, kde bychom pak byli mínus 1,5 miliardy, to by už byla skoro smrt," vysvětluje propad příjmů hejtman Jan Grolich. Rozpočet na rok 2021 tak bude muset být podle jeho slov chytřejší, úspornější a efektivnější.

Návrh rozpočtu příjmů Jihomoravského kraje na příští rok byl stanoven na 7.357.427 tis. korun, návrh rozpočtu na straně výdajů činí 8.121.600 tis. korun. Rozpočet kraje na rok 2021 je tak sestaven jako schodkový, protože rozpočet příjmů je nižší než rozpočet výdajů.


„Šetření se dotkne skoro každé oblasti života v kraji. Bude to těžké, ale musíme to zvládnout. Prioritou je oblast sociálních služeb, kde si neumím představit, že bychom v dnešní době nechali potřebné na holičkách. Peníze se také drobně zvyšují na opatření v boji proti suchu. Příroda nepočká," dodává Grolich.

Na straně výdajů počítá krajský rozpočet s největší částkou v oblasti dopravy, ta činí 3.080.731 tis. Kč. Na zajištění běžného provozu Správy a údržby silnic JMK i s odpisy je naplánována částka 871.973 tis. korun. Na zajištění dopravní obslužnosti se v oblasti železniční dopravy počítá s částkou 1.112.922 tis. korun, v autobusové dopravě pak figuruje suma 1.030.122 tis. korun.

(pšt, jihomoraskenovinky.cz, zdroj: portál JMK)