Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Hrad Špilberk připomene Světový den předčasně narozených dětí

Hrad Špilberk připomene Světový den předčasně narozených dětí

Neonatologické oddělení FN Brno a statutární město Brno si opět připomenou Světový den předčasně narozených dětí.

Špilberk
1. listopadu 2018 - 11:00

Neonatologické oddělení Fakultní nemocnice Brno a statutární město Brno si letos již podruhé připomenou Světový den předčasně narozených dětí. Tento den připadá na 17. 11., v naší republice jej ale z důvodu státního svátku slavíme již o den dříve.

Na Neonatologickém oddělení FN Brno ročně ošetří kolem 700 nedonošených dětí. Celosvětově se předčasně narodí přibližně 15 milionů dětí za rok, to znamená více než každé desáté dítě. V České republice je to přes 9 000 dětí ročně, péče o ně je soustředěna do 12 perinatologických center. Neonatologické oddělení FN Brno je součástí největšího z nich, zajišťuje péči o nezralé děti narozené nejen v Brně, ale i v celém jihomoravském regionu. Ročně ošetří téměř 6 500 novorozenců, z toho kolem 700 je nedonošených.


Symbolickou barvou předčasně narozených dětí je purpurová, tedy barva králů a statečných bojovníků, do které se v tento den zahalí významné historické památky po celém světě. Letos se k nim opět připojí město Brno – hrad Špilberk bude nasvícen purpurově od 16. 11. od 17 hod. do 17. 11. 2018 do 2 hod. ráno.


V Knihovně Jiřího Mahena v Brně bude možné od 19. 11. do 7. 12. 2018 navštívit výstavu Křehcí bojovníci. Fotografie BADU ateliéru představí mnohdy nelehký boj o život předčasně narozených dětí během jejich hospitalizace na Neonatologickém oddělení. Vernisáž výstavy se uskuteční 19. 11. 2018 v 17 hod. Součástí kampaně budou také přednášky pro žáky základních škol, a to nejen ve školách, ale i v rámci doprovodného programu k výstavě přímo v knihovně.

Akce u příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí zakončí beseda s lékaři a dětskými sestrami Neonatologického oddělení, která proběhne 29. 11. 2018 v 17 hod.

Kampaň ke Světovému dni předčasně narozených dětí 2018 se koná pod záštitou ředitele FN Brno MUDr. Romana Krause, MBA, a 1. náměstka primátora města Brna Mgr. Petra Hladíka. Je realizována s finanční podporou statutárního města Brna a ve spolupráci se spolkem Nedoklubko.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Mgr. et Mgr. Beatrix Křížová Fakultní z nemocnice Brno.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:fn.brno)