Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Hrozí nedostatek krve. Město Brno dárce odmění v soutěži

Hrozí nedostatek krve. Město Brno dárce odmění v soutěži

Citelný nedostatek dárců krve zaznamenaly v posledních měsících obě brněnské fakultní nemocnice.Tato životadárná tekutina je ale i nadále potřeba. Nemocnice proto prosí prvodárce, aby neváhali přijít.

Ilustrační foto
4. prosince 2020 - 11:00

Město Brno navíc pro všechny dárce vyhlásilo soutěž v rámci kampaně Darujme krev pro Brno. K  nedostatku krevních dárců vedla samozřejmě i jarní a aktuální vlna pandemie. „Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny byl na začátku pandemie nedostatek dárců krve citelný, v  nové situaci se mnozí lidé báli přijít. Po rozvolnění opatření byla paradoxně situace ještě horší, během letních měsíců a  po obnovení operativy stoupla spotřeba krve a  prožili jsme nelehké období,“ vysvětlila Jarmila Celerová, primářka Odběrového centra Krevní banky Fakultní nemocnice u  sv. Anny.

Nakonec se však podařilo dárce získat, zapojili se dobrovolníci ze svatoanenského DobroCentra, hokejisté a trenéři Komety, ale i jejich fanoušci, kteří sami připravili kampaň na podporu dárcovství. Velmi slabý je ale příliv těch, kteří darují krev úplně poprvé. „Počet prvodárců nám meziročně klesl asi o  25 procent,“ uvedla primářka Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno Hana Lejdarová.


Účastníci soutěže se mohou registrovat do některé ze tří skupin – veřejnosprávní sektor, vysokoškolský sektor a  ostatní veřejnost –,a to v rámci dvou kategorií (bezpříspěvkový dárce krve a bezpříspěvkový dárce některéz krevních složek). V první kategorii je navíc možno registrovat se do soutěže v  rámci skupiny prvodárců.

Ve hře je celkem 90 dárkových poukazů správce sportovišť Starez-Sport v  hodnotě 500 korun a navíc dalších 10 v hodnotě tisíc korun pro prvodárce. Losování výherců je plánováno na květen 2021.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: portál mmb)