Svátek má: Oto

Regiony

Velikost textu:

Hurá v sobotu 15. července 2017 do Židlochovic na Meruňkobraní!!!

Hurá v sobotu 15. července 2017 do Židlochovic na Meruňkobraní!!!

Meruňky, víno a unikátní zámek, to jsou atributy slunečného města, jak se říká Židlochovicím. Leží na jihu Moravy, osmnáct kilometrů od Brna. Jejich historie sahá až do středověku. Letos si připomínají 144 let od povýšení na město císařem Františkem Josefem I.

Obrázek z Meruňkobraní z roku 2016
10.červenec 2017 - 10:26

V současnosti pod Židlochovice spadá 23 okolních obcí. Během roku se tu pořádá mnoho akcí. Novodobou tradicí je Meruňkobraní aneb festival meruněk.

Meruňka v moderní gastronomii


To je motto letošního třetího ročníku festivalu, který připravuje Městské kulturní středisko ve spolupráci s místními a regionálními podnikateli. Program je plný kulinářských zážitků s doprovodným programem pro děti i dospělé. Profesionálové v oboru moderního vaření budou z pódia komentovat přípravu jídel. Také se bude soutěžit. Dospělí se utkají O Meruňkového krále slunečného města v pojídání knedlíků a v koštování meruňkovice od místních dodavatelů. Pro děti je připravena soutěž v pojídání půlených meruněk na čas. Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s dalším využitím meruněk, třeba při meruňkové kosmetice. Plánovány jsou výstavky, odborné přednášky, prodej meruňkových výrobků, to vše za doprovodu hudby a tance. Atrakcí zajisté bude kulinářská hmyzí show s výkladem o přípravě jedlého hmyzu.

Hýčkaný zámek Židlochovice

V den Meruňkobraní bude umožněna prohlídka místního zámku, což je ojedinělé.

Je pýchou Židlochovic a patří k národním kulturním památkám. Počátky má někdy ve 14. století. Posledním soukromým majitelem byl do roku 1918 arcivévoda Fridrich. Pořádal velkolepé hony a do interiéru zámku dovezl trofeje zvěře ulovené na území celého Rakouska-Uherska. Od roku 1918 je zámek i s přilehlým parkem, založeným na počátku 18. století, státním majetkem. V současnosti je pod správou Lesů České republiky, které se starají o jeho vysokou úroveň.

Společenské prostory i 26 pokojů jsou komfortně vybaveny historickým nábytkem, který není obemknut provazy zakazujícími vstup, ani cedulkami s nápisy Nedotýkat se! Konají se tu rodinné oslavy nebo firemní, vládní i státní setkání. Můžete se ubytovat třeba v apartmá, které v letech 1924 až 1933 bylo vyhrazeno prezidentu Masarykovi pro jeho letní pobyty. Novomanželé prý nejraději objednávají apartmá s historickým bílým nábytkem. Na zámku se totiž konají i svatby od obřadu v zámecké kapli až po hostinu připravenou zámeckou kuchyní. Častými hosty jsou také zahraniční lovci, protože Židlochovice stále patří k nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy a s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř tvoří ojedinělý lovecký komplex.


Z těchto důvodů zámek nemá návštěvní hodiny pro veřejnost, jak jsme tomu zvyklí u jiných zámků. Prohlédnout si ho můžete ve skupině po předběžné domluvě. Volně přístupný je jen ve výjimečných dnech v roce. Takovým dnem právě bude Meruňkobraní, tedy sobota 15. července 2017.

Zámecký park o rozloze 23 hektarů je přístupný po celý rok. Odpočinout si můžete třeba na lavičce pod lípou, kde rád sedával prezident Masaryk. Zcela jistě tu uvidíte stádo muflonů nebo jelení zvěř. Žijí tu volně a na lidi jsou zvyklí.

Výhled do světa z Akátové věže


Kolem Židlochovic, zejména v nedalekém přírodním parku Výhon, kdysi byla významná archeologická lokalita. V současnosti se tu nachází mnoho chráněných druhů rostlin. Je tu registrováno několik desítek druhů ptáků, některé jsou zvláště chráněné. Na Výhonu v nadmořské výšce 355 m stojí od roku 2009 rozhledna Akátová věž. Je přístupná celoročně zdarma, ale pouze pěšky. Auta sem nesmí. Z výšky 18 metrů je nádherný pohled do světa kolem. Štítky s nápisy vás orientují, kam se právě díváte. Třeba do Rakouska.


Zámek Židlochovice

Interiér židlochovického zámku

Na Výhonu v nadmořské výšce 355 m stojí od roku 2009 rozhledna Akátová věž, která takto vypadá zevnitř

Židlochovice jsou protkány naučnými stezkami. Na své si přijdou i cyklisté. Prochází tudy cyklistická stezka Brno – Vídeň. Najde se tu i několik míst, kde se dá dobře najíst a napít, samozřejmě ochutnat moravské víno. Pokud nestihnete Meruňkobraní, přijeďte na Židlochovické hody (8. - 10. 9. 2017) nebo Slavnosti burčáku (23. 9. 2017).

Hašek: Je vidět, že se pan Ander s dokumentem neseznámil!

Inspirující recepty z brožurky Židlochovická meruňka na talíři autorek Lenky Betášové a Ivany Flajšingerové


Meruňková marináda: 5 lžic meruňkové marmelády, 1 lžíce plnotučné hořčice, světlá sojová omáčka, zázvor, bílý pepř, sůl, 1 stroužek prolisovaného česneku. Vše dobře promícháme.

Tapas (sušené meruňky plněné kozím sýrem): Sušené meruňky nařízneme, naplníme kousky kozího sýra, obalíme do anglické slaniny a asi 5 minut pečeme v troubě při 200 stupních C.

Meruňky marinované ve víně: 500 g meruněk, 2,5 dcl sladkého bílého vína, 75 g cukru, maliny, mátové lístky. Meruňky vypeckujeme, rozpůlíme a vložíme do mísy. Pocukrujeme, polijeme vínem a necháme odležet v chladu asi 2 hodiny. Servírujeme s malinami a mátovými lístky.

Ve spolupráci s Českou asociací publicistů a novinářů cestovního ruchu 

(Věnceslava Dezortová, Prvnizpravy.cz, foto: Jovan Dezort a archív města Židlochovice)