Svátek má: Alexandr

Regiony

Velikost textu:

IGRÁČEK slaví v tomto roce čtyřicet let od svého vzniku

IGRÁČEK slaví v tomto roce čtyřicet let od svého vzniku

Putovní výstava Fenomén IGRÁČEK ve Vlastivědném muzeu v Kyjově z popudu Technického muzea v Brně.  

IGRÁČEK
28.únor 2016 - 08:00

IGRÁČEK slaví v tomto roce čtyřicet let od svého vzniku. Jeho historie je dlouhá a spletitá, podobně jako historie Technického muzea v Brně. Oběma hrozil za dobu své existence zánik, oba díky svému fenoménu a snaze nadšených lidí přetrvali doposud a mohlo tudíž dojít k vzájemnému propojení.

Toho kdo by pochyboval, že i muzeum umí vytvořit neopakovatelnou akci, přesvědčí snad putovní výstava Fenomén IGRÁČEK, která v jubilejním roce IGRÁČKA překonala počátkem roku 2016 magickou čtyřicítku a doputovala až do Vlastivědného muzea v Kyjově.

Z nápadu lidí z Technického muzea v Brně, vzešla myšlenka, která se postupně zhmotnila ve velmi oblíbenou a hojně navštěvovanou výstavu. Dalším místem jejího působení bude Kyjov a jeho Vlastivědné muzeum, založeno původně jako Archiv a muzeum královského města Kyjova profesorem gymnázia Janem Kučerou.


Návštěvníci zhlédnou národopisnou, archeologickou a přírodovědnou expozici. Vedle těchto stálých expozic bude nyní muzeum hostit i IGRÁČKA, a podobně jako i v jiných městech České republiky budou mít návštěvníci možnost shlédnout nové figurky s moderními prvky a doplňky. Kromě toho se děti i jejich rodiče mohou těšit na netradiční vize designérů nebo zajímavosti z výroby figurky. Jedna sekce výstavy představí původní figurku Zedníka a tu soudobou – tedy rozdíl čtyřiceti let - tehdy a nyní.

Připravena je i soutěž o hodnotné ceny. Výstavu připravila společnost EFKO, český výrobce her, hraček a IGRÁČKA, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně. Výstava potrvá v muzeu od března do května tohoto roku.

„Snahy o založení technického muzea v Brně můžeme sledovat již v průběhu od roku 1924 v souvislosti s přerodem Brna ve významné průmyslové středisko s textilní a později strojírenskou, elektrotechnickou a potravinářskou výrobou, kdy vznikl přípravný výbor pro zřízení technického muzea na Moravě“ uvádí Zdeněk Rauš.  „Počátek Technického muzea v Brně lze datovat k roku 1950 v Orlí ulici. Brno bylo odjakživa kolébkou technicky smýšlejících lidí, což dokládá i fakt, že pan Kotík, majitel firmy Efko, která IGRÁČKY  novodobě vyrábí, v Brně studoval. Myšlenka na Igráčkovu výstavu vznikla v roce 2011, kdy byla výstava „Fenomén IGRÁČEK“ uvedena poprvé, a tím i znovuzrození postavičky IGRÁČKA pro veřejnost. Její úspěšnost pak potvrzuje skutečnost, jak významnou úlohu muzea v rámci společnosti zastávají,“ dodává Zdeňek Rauš.  

„Ve dnech 6. 3 – 15. 5. bude Vlastivědné muzeum v Kyjově hostit putovní výstavu Fenomén Igráček,“ uvádí Mgr. Blanka Pokorná, vedoucí muzea. „Letos uplyne už 40 let od doby, kdy byla vyrobena první figurka této dnes již legendární hračky. První plastovou figurku vyrobili v r. 1976 v závodě IGRA a byl jím zedník. Pak následovaly další profese – kuchař, kominík, námořník a další. Igráček měl ale i ženské varianty – zdravotní sestra, matka s dětmi. Hračku v současné době vyrábí český výrobce hraček společnost EFKO-karton, která společně s pracovníky Technického muzea v Brně tuto výstavu připravila. Vedle původních Igráčků ze 70. a 80. let 20. stol. budou k vidění i nové figurky s moderními prvky a doplňky,“ dodává Blanka Pokorná.

„V letošním roce nás čekají oslavy zahájení výroby IGRÁČKA. Osobně bych mu rád popřál, aby dělal dětem i nadále mnoho radosti,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „A pokud se z dětských pokojů dostává i do muzeí a plní jejich výstavní sály malými návštěvníky, jsem tomu skutečně rád. A to především v dnešní době, době, kdy je třeba uvědomit si vlastní identitu jednotlivých národů. Spojení námi obnovné figurky IGRÁČEK  a muzeí, považuji za zdařilé. Docela možná navštíví prostory muzeí díky IGRÁČKOVI i takoví návštěvníci, kteří by sem třeba hledali cestu složitě,“ dodává Miroslav Kotík.

Jihomoravskenovinky.cz informovali pracovníci Vlastivědného muzea Kyjov.

(jv,Jihomoravskenovinky.cz foto:muz)