Svátek má: Zlata

Regiony

Velikost textu:

Jihomoravský kraj: Za červenec 16 případů klíšťové encefalitidy

Jihomoravský kraj: Za červenec 16 případů klíšťové encefalitidy

Klíšťová encefalitida patří mezi závažná infekční onemocnění. Postihuje nervový systém a může bez ohledu na věk a imunitu jedince zanechat dlouhodobé následky.

Klíště
7. srpna 2022 - 18:41

V Jihomoravském kraji přibylo k poslednímu červenci 16 případů . Celkově je zde nyní 25 případů, což je téměř o 80 % více jako loni touto dobou. Aktuální přírůstek lymské boreliózy činí 38 , celkem tedy 90 případů . Spojovat si výskyt klíšťat pouze s pobytem v lese je jeden z mýtů, který je provází. Běžně žijí v městských parcích, na zahradách i v horách a své oběti si vybírají náhodně.

„Ideálním prostředím jsou pro členovce listnaté porosty, neudržovaná travina, ale i lesoparky ve městech, kde k přenosu nákazy může také dojít,“ říká prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc. z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty UK v Plzni. Daří se jim zejména v místech, kde je tráva vyšší jak 20 cm. Ze stromu tedy určitě neskáčou. Správnou péčí o zahradu je možné výskyt klíšťat minimalizovat – doporučuje se pravidelné sekání trávy i oddělení stinných zarostlých částí zahrady od trávníku pomocí kamínků. Nevadí jim ani vysoká nadmořská výška. „Infikovaná klíšťata se vždy vyskytovala vesměs do nadmořské výšky 700-900 m n. m., v posledních letech byla na našem území zachycena i ve vyšší nadmořské výšce,“ pokračuje prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

Za posledních 5 let (2017-2021) došlo v ČR ke 43% nárůstu v počtu případů klíšťové encefalitidy v porovnání s předchozími 5 lety (2012-2016). „Celá ČR se považuje za endemickou oblast. Oblastí s vysokým rizikem byl a je Jihočeský kraj, ale počty případů se za posledních 5 let zdvojnásobily také například v Královehradeckém, Pardubickém, Zlínském a Libereckém kraji,“ varuje MUDr. Dita Smíšková, lékařka z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka v Praze. Nárůst v Jihomoravském kraji byl 71 %.

Na otázku, jak velkou roli hraje při průběhu nemoci imunita a věk, lékaři neumí jasně odpovědět. „Nabízelo by se, že závažný průběh bude hlavně u pacientů s horší imunitou. Není tomu tak vždy. Pro velkou část našich pacientů je klíšťová encefalitida první vážné onemocnění v životě. To naznačuje, že jejich imunitní systém do té doby fungoval dobře a není zřejmé, proč tentokrát selhal. Opakovaně jsem viděla padesátníky, čtyřicátníky i mladší pacienty původně zcela zdravé a v plné síle, kteří skončili s ochrnutím končetin,“ varuje doc. MUDr. Dita Smíšková před častým mýtem, že dobrá imunita a nízký věk zaručí hladký průběh. Neplatí to ani pro klíšťovou encefalitidu ani pro lymskou boreliózu. U osob starších 55 let mívá sice onemocnění závažnější průběh a riziko trvalých následků je větší než u pacientů mladších věkových kategorií. Neznamená to ale, že by mladší lidé byli v bezpečí.

„Já se očkovat nebudu, protože já jsem deset let neměl klíště. To je snad nejčastější věta, kterou jako lékaři slýcháváme. Ona to vůbec nemusí být pravda, protože encefalitidu přenesou i malinké nymfy. To, že jsme si nenašli klíště, ještě neznamená, že jsme na sobě třeba neměli během léta pár přisátých nymf, o nichž ani nevíme. Je jen štěstí, když to dopadne dobře,“
varuje MUDr. Dita Smíšková před mýtem, že nemoci přenáší jen dospělí jedinci. Nymfa je jedno z vývojových stadií klíšťat. Do hostitele se neumí zatím zakousnout na delší dobu. Na krátký čas to ale zvládne a během něj může nemoci přenést.

Na rozdíl od lymské boreliózy, která se dá léčit antibiotiky, u klíšťové encefalitidy mohou lékaři pouze tlumit projevy a příznaky. Patří sem nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, slabost, malátnost, poruchy paměti, koncentrace a jiné. Pokud se virus dostane až do míchy, hrozí trvalé ochrnutí končetin, ochabnutí dýchacích a polykací svalů i smrt. Spolehlivou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. Nyní je pro lidi nad 50 let hrazené ze zdravotního pojištění. Ostatním přispívají pojišťovny v rámci preventivních programů.Namazat klíště krémem nebo dokonce máslem či mýdlem při vytahování nepomůže. „Nepoužíváme žádné krémy, vazelíny, masti ani oleje, abychom klíště přidusili. Opravdu to nefunguje, a naopak to škodí. To všechno může klíště stresovat, takže přenos škodlivých látek proběhne možná i rychleji. A odstranění to neusnadní,“ vysvětluje MUDr. Dita Smíšková. Klíště je nejlepší vytáhnout pomocí pinzety nebo kleštiček. Není potřeba ho vytáčet, stačí opatrně a trpělivě klíště vyviklat. Nezapomínejte na dezinfekci místa přisátí a nejlépe na použití rukavic.

Klíště přenese virus encefalitidy na člověka řádově do pár desítek minut, nejvýš do 2 hodin. Boreliózou ho nakazí až za 24 hodin. Pokud klíště, které se do vás zakousne, přenáší boreliózu, prohlídka těla týž den stačí a je nezbytná. Jestli přenáší encefalitidu, je už pozdě. Samozřejmě je možné, že klíště infikované není a žádnou nemoc nepřenese. Kdo to ale předem ví?

Červený flek s bledým středem je jedním z možných příznaků pouze jedné nemoci, kterou klíšťat přenášejí – lymské boreliózy. Objevuje se zhruba v polovině případů. U klíšťové encefalitidy se žádný flek neobjevuje. Proto spíše pozorujte i jiné projevy. Obě nemoci mají více fází, ačkoliv je každá trochu jinak dlouhá. V obou případech se první fáze vyznačuje únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou. Na lymskou boreliózu existuje lék – antibiotika. Čím dříve je lékař předepíše, tím lépe. Proti encefalitidě je nejlepší očkování.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%