Svátek má: Hana

Regiony

Velikost textu:

Kardiologové FN Brno zachránili pacienta s infarktem myokardu

Kardiologové FN Brno zachránili pacienta s infarktem myokardu

Prestižní Interní kardiologická klinika FN Brno a LF MU zvyšuje kvalitu péče o dospělé pacienty s kritickým kardiovaskulárním postižením. V uplynulých dnech totiž zachraňovala pacienta s akutním infarktem myokardu s těžce postiženou funkcí levé srdeční komory.

Kardio pracoviště
9. února 2020 - 11:00

U pacienta, který byl v kritickém stavu a probíhala u něj akutní resuscitace, byla poprvé ve FN Brno použita implantace V-A ECMO nebo-li veno-arteriální extrakorporální membránová oxygenace, což je metoda využívaná především v kardiochirurgii, která umožňuje dočasně nahradit funkci plic a srdce -  mimotělní oběh.

„Jednalo se o poměrně mladého muže, který měl už poslední dva dny jasné známky srdečního selhání, což on sám velmi podcenil. Poté, co už fakticky nemohl dýchat, byl přivezen do nemocnice, kde byla zahájena resuscitace, provedla se srdeční katetrizace nebo-li zobrazení srdečních koronárních tepen s nálezem těžkého postižení všech tří hlavních srdečních tepen a provedl se ultrazvuk srdce, který nám jasně ukázal, že pacient měl silně poškozenou levou srdeční komoru,“ upřesnil přednosta IKK FN Brno a LF MU, doc. MUDr. Petr Kala, Ph.D., FESC, FSCAI.


Poté bylo týmem IKK zavedeno ECMO, které bylo vůbec poprvé takto akutně spuštěno ve Fakultní nemocnici Brno u dospělého pacienta. „V současnosti máme dobře vyškolený tým lékařů a sestřiček, kteří jsou svojí erudicí schopni metodu ECMO zavést u akutního pacienta, kde musí každý člen ECMO týmu jednat hned, umět vše sestavit a zahájit mimotělní oběh a často i  katetrovou léčbu. To vše se může dít kdykoliv během dne i noci,“ dodal doc. Kala.


Plán Interní kardiologické kliniky FN Brno a LF MU je, že by v průběhu roku provedli léčebný zákrok s implantací ECMO  u patnácti až dvaceti akutních pacientů.
 
Jihomoravskénovinky.cz informoval Mgr. Pavel Žára, M. A., tiskový mluvčí FN Brno.

(red,jihomoravskenovinky.cz,foto:fnbrno)