Svátek má: Mahulena

Regiony

Velikost textu:

Kompostéry za třetinu. Brno spouští další dotovaný prodej

Kompostéry za třetinu. Brno spouští další dotovaný prodej

Zažádat o výhodný kompostér mohou lidé už teď na stránkách www.resako.cz . Vybrat si mohou mezi velkým (900litrovým) za 760 Kč a menším (400litrovým) za 430 Kč.

Ilustrační foto
11. září 2018 - 11:00

Využít bioodpad v místě, kde vzniká. Zlepšit stav půdy, nezatěžovat životní prostředí svozem. Takové jsou cíle tzv. kompostovací revoluce, která v Brně v posledních měsících probíhá. V její další fázi si lidé mohou zakoupit kompostéry za zvýhodněnou cenu. Stačí splnit podmínky a být mezi prvními asi třemi sty žadateli.

Zažádat o výhodný kompostér mohou lidé už teď na stránkách www.resako.cz . Vybrat si mohou mezi velkým (900litrovým) za 760 Kč a menším (400litrovým) za 430 Kč. Je nutno mít více než 18 let, žít trvale v Brně a mít řádně zaplaceny všechny poplatky za odpad. Také kompostér musí být umístěn u objektu v Brně. Pokud žadatel tyto podmínky splňuje, stačí si projít krátkým internetovým školením na téma kompostování a odpovědět na 12 souvisejících otázek.

Biologicky rozložitelný odpad tvoří až třetinu obsahu popelnic. Je přitom mnohem efektivnější zužitkovat ho přímo na místě, kde vzniká. „Kompostování se vyplatí. Lidé získají zdarma kvalitní hnojivo pro svou zahrádku či vnitroblok a městu se sníží náklady na likvidaci odpadu,“ vysvětlil význam projektu náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander.

Kraje chtějí jednat o svých rozpočtových prioritách s vládou

Kompostování je v Brně tématem už delší dobu. Od loňského roku jsou v Masarykově čtvrti v rámci pilotního projektu hnědé popelnice přímo u domů. Městské části Jundrov, Komín a Žabovřesky zase zavedly pravidelný svoz zahradního odpadu prostřednictvím přistavených mobilních kontejnerů. Kompostéry a kontejnery nabízí město i zahrádkářským koloniím. Informoval Magistrát města Brna.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:arch)