Svátek má: Vendula

Regiony

Velikost textu:

Kostel v Brně – Lesné je dokončen. Vysvěcen má být v květnu

Kostel v Brně – Lesné je dokončen. Vysvěcen má být v květnu

Po více jak dvou letech končí stavební práce futuristického kostela blahoslavené Marie Restituty na brněnském sídlišti Lesná. Investora, místní Římskokatolickou farnost, vyšly na více než sto milionů korun.

Nový kostel
18. března 2020 - 11:00
 
„Stavební a technologické dodávky jsou ukončeny a předány. Farnost nyní dokončuje vybavení interiéru a připravuje osazení šestnácti zvonů pro plánovanou zvonkohru,“ říká Jaromír Baláž, ředitel společnosti JB Stavební ze skupiny Swietelsky, která kostel stavěla. Největší ze zvonů váží 236 kilogramů.
 
Netradiční kostel podle návrhu architekta Jana Marka Štěpána se stavěl od srpna 2017 necelých 30 měsíců. Kruhový objekt s dominantní 31 metrů vysokou věží se zvonkohrou vyrostl kompletně jako monolitická železobetonová konstrukce.

„Délku výstavby významně ovlivnil termín dokončení projekčních prací a projednání mno-ha detailů a návrhu konstrukčních prvků, se kterými se musel architekt vyrovnat. A ná-sledně přizpůsobit potřebám a představám uživatele,“ vysvětluje Jaromír Baláž s tím, že se bylo třeba vyrovnat  i s omezeným prostorem staveniště a příjezdem nadměrné sta-vební techniky. „Chtělo to prostě velkou dávku trpělivosti všech účastníků stavby, tedy i místních obyvatel, kterých se přirozeně dotýkala,“ dodává.Vysvěcení kostela pro 400 věřících se očekává v květnu. Vytápěn je tepelným čerpadlem, přirozené prosvětlení zajišťuje kruhové pásové okno po celém obvodu. V podzemních garážích lze parkovat.

„Pevně věřím, že stavba po vysvěcení naplní všechny původní představy tvůrců návrhu a očekávání investora a stane se centrem zdejšího duchovního života,“ říká Jaromír Baláž.

Patronkou kostela se stala blahoslavená Marie Restituta narozená v Husovicích, dnes sousední brněnské městské části. Žila ve Vídni jako řeholnice a zdravotní sestra. Nacisté ji popravili v říjnu 1943.

Jihomoravskénovinky.cz informoval PhDr. Zdeněk Zuntych.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:Swietelsky)