Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Lidé se v Brně loučili s Chaloupkou

Lidé se v Brně loučili s Chaloupkou

Vernisáží fotografií se loučila veřejnost s domem na adrese Chaloupkova 7 v Králově Poli.

Loučení s Chaloupkou
22. dubna 2018 - 11:00

Dům sloužil téměř 70 let nevidomým a slabozrakým z celého Brna. Byl i centrem TyfloCentra . Roky je označován jako Chaloupka. Informoval Magistrát města Brna. Mezi hosty byl i 1. náměstek primátora Petr Hladík.

„Objekt bude zbořen letos o prázdninách. Na stejném místě vznikne nový dům,“ uvedl Michal Ptáček, který má starosti marketing v TyfloCentru. Stavbu nového objektu bude financovat z drtivé většiny dotace z EU, dále státní rozpočet a další zdroje včetně sponzorských.

Fontána před Janáčkovým divadlem je opět v provozu

K nahlédnutí v krátké výstavě byly fotky mapující činnost organizací, které zde za poslední desítky let působily, k poslechu pak rozhovory s pamětníky, kteří jsou s daným domem propojeni. Budovu na Chaloupkově 7 odkázal básník Josef Chaloupka ve 30. letech minulého století nevidomým. V roce 1937 přešel do vlastnictví Podpůrného spolku samostatných slepců a začal naplňovat básníkův odkaz, tedy sloužit lidem s poškozením zraku.

Objekt se stal vlastnictvím TyfloCentra v roce 2005, avšak pro havarijní stav nemohl být v posledním desetiletí využíván. Organizace provozuje svou činnost v nájmu v objektu ve stejné ulici a na dalších místech města.

„Těšíme se, až na stejném místě bude nový dům vhodný pro naši činnost,“ dodal Ptáček.


(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:mmb.z.kolařík)