Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

MČ Brno-sever chce vyslyšet hlas všech svých škol a školek

MČ Brno-sever chce vyslyšet hlas všech svých škol a školek

Od začátku tohoto týdne do 16. listopadu probíhá na základních a mateřských školách v MČ Brno-sever tzv. mapování klimatu. Jde o šetření pomocí anonymních dotazníků, které jde nad rámec zřizovateli dostupných dat.

Ilustrační foto
31. října 2023 - 11:00

Cílem je zjistit klima ve školství, ale i podmínky vzdělávání a potřeby a očekávání všech zúčastněných. Těmi jsou děti od 4. třídy základních škol, zaměstnanci, ale i rodiče a další zákonní zástupci všech dětí a žáků.

Městská část ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity připravila sérii dotazníků pro jednotlivé skupiny. Jejich zodpovězení bude možné papírově i online. Kromě uzavřených otázek bude možné připojit vlastní vzkaz škole a zřizovateli. Dotazy směřují nejen na prostředí a zázemí škol, ale také se radnice ptá na názory na výuku, na podporu a rozvoj dětí, a dále pak na vztahy v kolektivu žáků a sboru zaměstnanců. V dotazníku se zaměřují i na pracovní spokojenost nebo na spokojenost s komunikací školy s rodiči a s kulturou škol.

„Myslím si, že úspěšnost dětí ve škole bude vyšší, pokud se tam budou cítit bezpečně, pokud budou zaměstnanci spokojeni a pokud bude dobře fungovat komunikace s rodiči. K tomu nám poslouží právě mapování klimatu na našich školách. V českém prostředí je zřizovatel školy často pasován do role vrchního školníka. Ten by ale měl mít na starosti jak materiální stránku, tak by měl znát potřeby všech zúčastněných. Právě o potřebách všech zúčastněných bývá obtížné získat plný obraz jen na základě sebelepší formální dokumentace, výročních a inspekčních zpráv," uvedl místostarosta MČ Brno-sever Martin Glogar (KDU-ČSL).Městská část zřizuje celkem 7 škol, z toho 5 s vlastní školkou, a pak dalších 11 samostatných školek. Tyto instituce pracují v rozličném prostředí s rozdílnou socioekonomickou situací.

„I proto není cílem mapování školy srovnávat. Naopak je cílem zjistit, v čem bychom jako zřizovatel měli školy podpořit, zjistit, kde je prostor pro rozvoj, případně, ve kterých oblastech by bylo dobré si udělat detailnější představu o tom, co zlepšit. Hlavně však chceme dát mapováním prostor pro lepší komunikaci všech aktérů. Pravděpodobně se jedná první takové šetření na úrovni Brna. Doufáme, že toto je pilot, který jednak může inspirovat i další městské části. Pokud se to osvědčí, tak bychom rádi dělali takové šetření pravidelně, aby nabídka vzdělávaní vycházela vstříc potřebám a poptávce," uzavřel Glogar.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)
Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%