Svátek má: Kryštof

Regiony

Velikost textu:

Město Brno loni z odpadu získalo 4 582 tun kovů

Město Brno loni z odpadu získalo 4 582 tun kovů

Více jak 4 500 tun železných a neželezných kovů vhozených do směsného komunálního odpadu zpětně získala a připravila k recyklaci městská společnost SAKO Brno.

Ilustrační foto
13. září 2021 - 11:00

V poměru k množství zpracovaného odpadu jde o dosud nejlepší výsledek od generální rekonstrukce spalovny v roce 2010. Brněnské Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO SAKO) je jedním ze čtyř v republice, které umí z odpadu vyrábět teplo a elektřinu a zároveň ze spalitelného odpadu separovat kovy.

Loni bylo takto připraveno k recyklaci 4 071 tun železa, což je meziroční nárůst o 16,5 %, spolu s 511 tun neželezných kovů (nárůst o 21 %).

„Pozitivně se projevilo, že technologickou odstávku při čištění kotlů jsme využili také k optimalizaci činnostiseparátorů, které z výstupů z energetického využitého odpadu vytáhnou železné a neželezné kovy. SAKO Brno je dokonce jediné v republice, které má technologii na separaci neželezných kovů,“ konstatuje Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.


Kromě kovů získaných po procesu energetického využití odpadu dalších 1 200 tun odevzdali obyvatelé Brna na sběrných střediscích města. Celkem tak městská společnost SAKO Brno mohla do oběhu vrátit 5 777 tun železných a neželezných kovů.(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: SAKO Brno)