Svátek má: Zlata

Regiony

Velikost textu:

Městská společnost SAKO zlepšila svůj hospodářský výsledek

Městská společnost SAKO zlepšila svůj hospodářský výsledek

Již pátý rok v řadě dokázala městská  společnost SAKO Brno zlepšit svůj hospodářský výsledek. Obrat se v meziročním srovnání zvýšil o 9,5 % na 949 mil. Kč, zisk společnosti v minulém roce vzrostl na 187 mil. Kč po zdanění. Vyplývá to z výroční zprávy SAKO Brno za rok 2021.

Ilustrační foto
14. srpna 2022 - 11:00

K příznivé hospodářské bilanci přispělo nejen to, že jsme dokázali získat nové zakázky, ale také skvěle fungující Zařízení na energetické využívání odpadu, tzv. ZEVO, které se v posledních letech pyšní takřka 100% provozní spolehlivostí,“ uvedl k tomu Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno. K provozní spolehlivosti přispěla podle něho především efektivnější diagnostika a plánování oprav v pravidelných odstávkách, které umožňují  regulovat výkon obou spalovenských kotlů na optimálních 48 tun odpadu za hodinu. Brněnské ZEVO dokázalo díky optimalizaci provozu dosáhnout historicky nejlepších výsledků z hlediska tun zpracovaného odpadu a výroby elektrické energie a tepla. „Do areálu SAKO Brno jsme ze šesti krajů republiky navezli rekordní množství odpadu, které jsme přeměnili na rekordní množství energie pro Brno. Z 242 tisíc tun odpadu jsme městu dodali přes milion gigajoulů tepla a 60,5 tisíce MWh elektrické energie,“ zdůraznil Filip Leder.

K zefektivnění provozu přispěla také opatření snižující energetickou náročnost výroby. Kromě optimalizace regulace kotlů jde zejména o využití odpadního tepla v tepelném čerpadle, snížení teploty předehřevu napájecí vody, a instalace výkonného, a přitom energeticky méně náročného drtiče odpadu. „To vše má vliv na vyšší výrobu elektřiny ze stejného množství odpadu při zachování dodávek tepla,“ podtrhl Filip Leder.  

Právě díky existenci ZEVO město Brno prakticky neskládkuje a téměř veškerý svůj komunální odpad dokáže energeticky využít. Tím nejenom dosahuje úspory emisí metanu a CO2, ale šetří fosilní paliva a ve svém důsledku snižuje tlak na zvyšování cen energií i poplatku za komunální odpad. „Díky vlastnímu zařízení na energetické využití odpadu můžeme Brňanům garantovat neměnnou výši poplatku za komunální odpad. Městu Brnu nezvedáme cenu za energetické využívání odpadu a brněnským teplárnám neměníme cenu za dodanou tepelnou a elektrickou energii,“ oznámil Filip Leder.Vydařený rok má za sebou také Divize Svoz, která se stará o systematický sběr odpadu na území brněnské metropole. V loňském roce z 66 tisíc popelnic, kontejnerů, DUO zvonů a podzemních zásobníků svezla z Brna celkem 87 tisíc tun odpadu. Z tohoto množství tvořil 80 % směsný komunální odpad, dále čtyři tisíce tun plastu, pět tisíc tun skla, téměř osm tisíc tun papíru a nově též tisíc tun bioodpadu, s jehož systematickým sběrem město začalo loni koncem dubna. Komunální odpad sváží SAKO Brno 26 posádkami pro směsný komunální odpad a 20 vozidly pro svoz tříděného odpadu. Vozový park společnosti dále zahrnuje 22 vozidel pro odvoz velkoobjemových kontejnerů, tři dodávky pro svoz textilu a gastroodpadu, dvě vozidla pro svoz ledniček a televizí, jedno vozidlo pro svoz nebezpečného odpadu a 2 speciální vozidla pro mytí nádob.

„Svážíme skoro čtyřikrát více plastu  než před deseti lety a dvojnásobné množství papíru. Tříděný odpad proto vozíme ve vyšší frekvenci a navýšili jsme počet míst, která vyvážíme denně. Taktéž denně optimalizujeme svozové trasy, abychom minimalizovali provozní náklady. Ve svozu elektroodpadu nyní pokrýváme nejen Brno, ale celý Jihomoravský kraj,“ řekl předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder.

SAKO Brno je akciová společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je statutární město Brno. Společnost poskytuje komplexní služby v oblasti odpadového hospodářství. SAKO Brno má 471 zaměstnanců, rozdělených do divizí Svoz, Správa a ZEVO.

Jihomoravskénovinky.cz informoval Michal Kačírek, tiskový mluvčí, SAKO Brno.

(rp,jihomoravskenovinky.ct,foto:sako)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%