Svátek má: Tamara

Regiony

Velikost textu:

Mezinárodní konference o osudech židovských domů a jejich majitelů

Mezinárodní konference o osudech židovských domů a jejich majitelů

Národní památkový ústav byl ve dnech 10. až 12.května společně s Univerzitou v Oxfordu a Univerzitou v Cardiffu organizátorem Mezinárodní konference o osudech židovských domů a jejich majitelů.

Vila Tugendhat
15. května 2023 - 11:00

Konference je součástí širšího projektu „Jewish Country Houses: Objects, Networks, People“ (Židovské zámky: objekty, sítě, lidé), který vede profesorka Abigail Green z Univerzity v Oxfordu. Tento projekt dlouhodobě propojuje výzkumníky a správce zpřístupněných židovských památek po celém světě. V Evropě takto vznikla například stezka nazvaná „Paláce, vily a zámky“ podporovaná Evropskou asociací pro ochranu a propagaci židovského dědictví (AEPJ).Hlavním cílem konference bylo zkoumání problémů souvisejících s holocaustem, jak je uložen v dějinách a paměti národů. Snaží se přispět k pochopení širšího kontextu, hledat cesty, jak odhalit, prezentovat, vystavovat a zkoumat pomocí různých interpretačních nástrojů sociální, kulturní, kreativní a politickou historii tvůrců, uživatelů a vlastníků původně židovských staveb. Zvláštní panel byl věnován českému dědictví, kde byly prezentovány například osudy brněnských rodin Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni a jejich domů. Do Brna zavítali i někteří z potomků.

Na pořádání akce se podílelo rovněž Muzeum města Brna, Muzeum Brněnska a židovská obec Brno, které laskavě zapůjčily pro projektové aktivity synagogu Agudas achim a vily Tugendhat a Löw-Beer. Akci podpořilo statutární město Brno.

Jihomoravskénovinky.cz informoval Petr Svoboda,  Národní památkový ústav.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:npu)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
53%