Svátek má: Alena

Regiony

Velikost textu:

Mikulčice: I v zimě můžete do muzea!

Mikulčice: I v zimě můžete do muzea!

Národní kulturní památka – Slovanské hradiště v Mikulčicích, kterou v minulém roce navštívilo 65.000 hostů, pokračuje v přípravě jubilejní 60. návštěvní sezóny.

14. února 2020 - 11:00

V plánu jsou desítky kulturních, vzdělávacích, soutěžních i zábavných pořadů pro školní děti a mládež i pro širokou veřejnost. Všechny doplňují základní cíl návštěvy hradiště, jímž je nově nejen poznávání doby počátků naší státnosti skryté v historii Velkomoravské říše a krás místní přírody lužního lesa a luk, ale také návštěva nového mostu přes řeku Moravu a procházka ke kapli sv. Markéty u Kopčan.

Hradiště, které se spojnicí přes řeku Moravu stalo součástí Klenotu v lužních lesích – Archeoparku Mikulčice – Kopčany, zahrnuje památky Velké Moravy Slovanské hradiště a kapli sv. Markéty a je již sedmým rokem vstřícné a otevřené návštěvám také v zimním období.

Návštěvníci si mohou s průvodcem v pracovní dny prohlédnout expozice II. kostela v rámci prohlídek v 10.30, 12,30 a 14.30 hodin. Vyhlídková věž je přístupna jen při dobrém počasí se stejnou vstupenkou jako na prohlídku s průvodcem.


V rámci zimního programového bloku, který bude ukončen v první jarní den zahájením jubilejní 60. návštěvní sezóny, připravili pracovníci památníku na pátek 28. února 2020 soutěžní pořad pro školy s názvem Velkomoravská olympiáda a akci pro veřejnost Nokturno pod věží.


Velkomoravská olympiáda je vědomostní soutěž žáků základních škol a osmiletých gymnázií. Zaměřuje se na znalosti historie období příchodu Slovanů na naše území a hlavně rozkvět jejich prvního státního útvaru - Velkomoravské říše. Pedagogové přihlašují žáky do soutěže dvou věkových kategorií. Poprvé pracovníci Slovanského hradiště připravili soutěž v roce 2013 na počest jubilea 1.150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Ve školním roce 2019/2020 probíhá, po dvouletém přerušení z důvodů rekonstrukce pavilonu I,  VI. ročník soutěže, který na konci února vyvrcholí finálovým kolem.

Na soutěž mladých historiků naváže podvečerní program Nokturno pod věží, v němž bude představena fejetonová a fotografická tvorba vedoucí pobočky Františka Synka. Literární část programu doplní hudebně-vokální vstupy cimbalisty a zpěvačky. K dispozici bude také teplé občerstvení a určitě dobrá nálada.

„K návštěvě hradiště i uvedených akcí během celého roku 2020, v němž si připomínáme 60. výročí zahájení provázení na hradišti Mikulčice – Valy, srdečně zvou pracovníci památníku," láká PhDr. František Synek, vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích, národní kulturní památky.

(red,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)