Svátek má: Lukáš

Regiony

Velikost textu:

Model nového brněnského nádraží i čtvrti Trnitá je už k vidění

Model nového brněnského nádraží i čtvrti Trnitá je už k vidění

Jak mohlo brněnské nádraží vypadat a jak opravdu vypadat bude? Kde přesně má vlastně vzniknout a co za celou čtvrť, o které se stále mluví, vyroste kolem něho?

Model nádraží i nové čtvrti Trnitá.
10. října 2021 - 11:00

Odpovědi na tyto otázky přináší aktuální výstava v Křížové chodbě Nové radnice na Dominikánském náměstí. S ohledem na velký zájem veřejnosti byla v sobotu prodloužena otevírací doba – nyní lze výstavu navštívit nejen dopoledne, ale až do podvečerních 18 hodin.

Příští stanice: Brno – nové hlavní nádraží. Výstava s výmluvným názvem představuje veřejnosti vítězný architektonický návrh nádražní budovy a okolního prostoru, který vzešel z mezinárodní soutěže a který je dílem nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects. Lidé se tak můžou seznámit zatím alespoň s vizualizacemi lokality, která se má stát skutečností zhruba do 15 let.

Vedle modelů nádražní haly je na výstavě i rozměrný model čtvrti Trnitá. Maketa o 12 metrech čtverečních obsahuje stovky budov, přes dva tisíce stromů, vlakové a tramvajové tratě i řeku Svratku. Celkem tak zahrnuje část Brna dva kilometry dlouhou a jeden a půl kilometru širokou.


Model při svém rozhodování využívala i porota soutěže na nové hlavní nádraží. Přímo do něj totiž byly vkládány soutěžními týmy navržené budovy nového nádraží s navazujícím veřejným prostranstvím, které tak bylo možné hodnotit z nadhledu a v kontextu celého místa.

Výstava bude přístupná do 29. října. Otevřená bude zdarma od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 18 hodin.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)