Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Modelářský svět 2021 v Technickém muzeu v Brně

Modelářský svět 2021 v Technickém muzeu v Brně

Malé modely autíček, lodí či tanků, ale také české hrady a zámky, které „profesionální“ modeláři skládali kousek po kousku několik dlouhých měsíců.

Ukázka papírových modelů TM Brno.
17. září 2021 - 11:00

Jednoduché papírové modely, které vycházely v od konce 60. let v časopise ABC, zůstávají dodnes v oblibě několika tisíců fanoušků, kteří tvoří modelářskou komunitu po celé České republice. Svoje síly opět spojí o víkendu 18.–19. 9. v Technickém muzeum v Brně, aby veřejnosti představili to nejlepší ze svojí práce prostřednictví Mezinárodní soutěžní výstavy papírových modelů: Modelářský svět 2021.

„Návštěvníci si budou moci během celého víkendu modely prohlédnout a také sami něco z papíru vytvořit – pro všechny zájemce jsme letos připravili velký papírový workshop, kde si vyzkouší poskládat svůj vlastní papírový model. V této speciální dílně určené pro malé i velké návštěvníky jim budou po celou dobu nápomocní ostřílení modeláři. Kdo nebude mít chuť skládat modely, může se ponořit do role porotce a zahlasovat o nejlepší model výstavy v kategorii „divácká cena,“ která bude na závěr výstavy v neděli v 15.00 slavnostně vyhlášena spolu s ostatními soutěžními kategoriemi,“ přibližuje garant výstavy Zbyněk Rederer z Technického muzea v Brně.

K těm nejunikátnějším modelům, které bude moci veřejnost obdivovat během letošní výstavy, patří například tvorba známého českého modeláře Michala Traje, který na svých modelech tvoří skutečně realistické detaily, jakými jsou například koroze, odřeniny nebo kousky prachu či bláta.

,,To všechno dokáže vytvořit z obyčejného papíru. I to je jedním z důkazů, že skládaní papírových modelů je nejen zálibou, ale skutečným uměním,“ dodává Rederer.(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: TM Brno)