Svátek má: Radim

Regiony

Velikost textu:

Muzejní noc Technického muzea v Brně: Muzeum v pohybu

Muzejní noc Technického muzea v Brně: Muzeum v pohybu

Trenažéry, simulátory (letecký a Formule 1), kvízy na různá témata, ohlédnutí do 70. a 80.let 20. století, retro počítačové hry ale i krásu šperků a práci zlatníků nabídne TMB o muzejní noci v sobotu 18. května od 18.00 do 24.00.

Ze sbírek
16. května 2019 - 11:00

Návštěvníci si budou moci letos vyzkoušet nejen své fyzické ale i vědomostní schopnosti a dovednosti. Zdatnost si ověří např. na cyklistických a veslařských trenažérech, z nichž jeden bude určený handicapovaným občanům.  Ohebnost si zase budou moci prověřit zájemci ve venkovním prostoru, kde bude laserové bludiště Divadla úžasné fyziky.

Pohyb může být i fiktivní, a to po časové ose. Vzhledem k letošnímu výročí pádu železné opony si budou moci návštěvníci zavzpomínat na dobu před rokem 1989. O dalších 20 let zpět se dostaneme do roku 1969. TMB připomene první kroky člověka na Měsíci.

„Vyzkoušíme si práci v lunárním skafandru, která byla až na samé hranici sebeobětování,“ osvětluje toto stanoviště kurátor TMB Tomáš Přibyl. A dokládá ze vzpomínek jednoho astronauta: „Zkuste osm hodin mačkat posilovací kolečko a zachovat si cit v rukavicích z jedenácti vrstev materiálu.“ O tom, jak nelehkou úlohu mají astronauti/kosmonauti při manipulaci s drobnými předměty,se budou moci návštěvníci přesvědčit vlastnoručně.

Tím ještě cesta v čase nekončí. O dalších 50 let zpět se dostaneme do let 1918-1919, kdy nově vzniklá Československá republika musela bojovat o své hranice. Vícese o této záležitosti dozví zájemci přímo od členů Klubu policejní historie Brno.

A do současnosti - ani ne týden nově otevřená výstava (14. 5. 2019) s názvem Karátové duše představuje rozmanité podoby současného šperku zhruba dvaceti autorů z České republiky, Slovenska, Itálie, Číny a Španělska. O muzejní noci v této výstavě pracovníci z Metodického centra konzervace TMB navíc ověří ryzost šperků případných zájemců a tamtéž svou zručnost představí mistři zlatníci. V Technické herně TMB, kde si mohou jako obvykle návštěvníci ověřit fyzikální zákony, si budou moci také vyzkoušet retro počítačové hry. Jak uvedl Martin Dobiáš, kurátor herny TMB, návštěvníci si budou moci zahrát na počítačích a herních konzolích z 80. a 90. let ty největší herní hity jako Tetris, Space Invaders, Super Mario Bross a další.  K vidění bude například počítač Sharp MZ-821, herní konzole Atari 2600, nebo Nintendo NES.

Vzhledem k tomu, že ústředním motivem roku 2019 je pohyb, ve stejném duchu se ponese i módní přehlídka – Salon první republiky představí oblečení sportujících dam, dívek a také mužů z počátku minulého století. To vše doprovodí a od 22.00 bude k tanci hrát retro songy (první republiky a 70. i 80. let) kapela Hit-makers.
Návštěvníci si jako obvykle budou moci prohlédnout všech 17 expozic TMB.

V Optice je opět nechají odborníci z firmy Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o. nahlédnout do mikrosvěta kolem nás. Kdo bude chtít, může si  za pomoci odborné asistence vyrazit jako památku na Muzejní noc 2019 v TMB drobnou medaili.

„To je letmé shrnutí nabídky letošní muzejní noci TMB, která je součástí Brněnské muzejní noci 2019," informuje Šárka Motalová, Oddělení komunikace a marketingu TMB.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:tmb)