Svátek má: Radim

Regiony

Velikost textu:

Muzeum zpřístupní historickou automobilovou techniku

Muzeum zpřístupní historickou automobilovou techniku

Depozitáře s automobilovou technikou otevírá opět po roce Technické muzeum v Brně.

Historické autobusy předvedlo muzeum i loni
24. dubna 2019 - 11:00

Historická užitková vozidla, autobusy, hasičkou techniku i vojenskou si budou moci zájemci prohlédnout poslední víkend v dubnu – 27. a 28. 4. Letošní „Přehlídku automobilové techniky“ poprvé doprovodí závod mopedů o pohár ředitele Technického muzea v Brně.


Moped Rallye TMB – tedy závody mopedů zn. Stadion se budou konat v areálu depozitářů TMB v sobotu 27. 4. od 9.00 do 16.00, a to v kategoriích Originály (historické mopedy) a Speciály (upravené mopedy). Zhruba v 16.00 dojde k vyhlášení vítězů.  Pro TMB závody pořádá Moped team Rychtářov.

„Po oba dva dny budou mít návštěvníci příležitost vidět historické autobusy a užitkové vozy, jež jsou v řečkovických depozitářích umístěny,“ říká Tomáš Kocman (TMB), organizátor Dnů otevřených dveří. „Představen bude i zrestaurovaný autobusový přívěs Jelcz PO1. Účast mimo jiné přislíbil  Tatra klub Kolín, který představí historická užitková vozidla, Výtopna Zdice s automobilem Škoda 706 RT pro svoz komunálního odpadu, Dopravní společnost Zlín – Otrokovice a společnost Busline Semily, odkud do Brna přijede dálkový autobus Karosa LC736.“

Milovníci historických automobilů budou mít možnost si opět něco prohlédnout ze sbírky vozidel bývalé RVHP. Padesát let v tomto roce slaví  firma  Metalex, takže k vidění budou závodní Formule MTX 1-03 a MTX roadster z produkce této značky. Před 65 lety vyjel z bran MZMA ruský vůz Moskvič 401, který TMB  získalo do sbírky minulý rok a přehlídku doplní traktory – brněnské Zetory typ 15 a  25, Škoda 30 a Wikov.

Z oboru militaria muzeum vystaví vozidla Praga V3S v několika verzích, včetně protiletadlové verze 30 mm PLDvK na podvozku automobilu Praga V3S. Doplní je obrněný transportér OT – 64 SKOT a vozidla značky UAZ.

Poprvé se „Přehlídky automobilové techniky“ zúčastní také  Ústav techniky a automobilové dopravy Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak fungují  technické modely, jako např. převodovka, na videu se podívat jak pracuje motorová a válcová zkušebna pro měření výkonu automobilů, pomocí brýlí s virtuální realitou se proletět nad Brnem  a někteří  návštěvníci si budou moci odnést drobnost vytištěnou přímo na místě z 3D tiskárny.

Stejně jako v uplynulých letech nebudou chybět ukázky hasičské techniky ani akce pro děti.

Nejoblíbenější atrakcí jsou pak okružní jízdy historickými autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně. Zájemci dostanou možnost vydat se na projížďku v časovém rozmezí od 10.00 do 16.30 hodin. Na každý z odjezdů je třeba z důvodu omezené kapacity vozidel předem zakoupit jízdenku.

Areál, který se nachází v městské části Brno-Řečkovice, bude pro veřejnost otevřený v sobotu a v neděli od 9.00 do 17.00 hodin. Pro pohodlí návštěvníků nebudou chybět ani stánky s občerstvením či s upomínkovými předměty.

Jihomoravskenovinky.cz o celé akci informovala mluvčí Technického muzea v Brně Zuzana Betáková.

(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto: Technické muzeum v Brně)