Svátek má: Albína

Regiony

Velikost textu:

Na Cejlu se sešli pamětníci a političtí vězni

Na Cejlu se sešli pamětníci a političtí vězni

V neděli 25. února uplyne přesně 70 let ode dne, který byl za totality v kalendáři označován jako „Den vítězství československého pracujícího lidu“.

Na Cejlu se sešli političtí vězni
25. února 2018 - 11:00

Uplynulo 70 let od komunistického převratu. Pamětníci a političtí vězni, ale i zástupci města, kraje a dalších institucí se sešli v bývalé káznici na Cejlu, aby připomněli únorové události roku 1948 a vzdali úctu obětem komunistického režimu. Právě na tomto místě totiž řada z nich přišla o život.

V neděli 25. února uplyne přesně 70 let ode dne, který byl za totality v kalendáři označován jako „Den vítězství československého pracujícího lidu“. Po něm následovalo čtyřicet let nesvobody a útlaku. Symbolicky právě na místě jednoho z nejtvrdších komunistických kriminálů o tom promluvili ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra, místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek či brněnský náměstek pro kulturu Matěj Hollan.

Bývalí političtí vězni, kteří se při této příležitosti v Brně sejdou, budou odpoledne přítomni také zahájení výstavy Čechoslováci v gulagu / Židé v gulagu v krytu 10-Z. Zločiny minulého režimu přibližuje veřejnosti také dvojitá výstava v Křížové chodbě Nové radnice Vzdorovali zlu / Zemřeli pro víru, která představuje osudy básníka Jana Zahradníčka a kněze Josefa Toufara a dokumentuje případ Babice, už jen do 25. února.


„Únor 1948“ označuje období od 17. do 25. února, během něhož došlo ke změně politického režimu poválečného Československa. Nekomunističtí členové vlády podali demisi jako protest proti zesilujícímu mocenskému tlaku komunistů a Sovětského svazu. Namísto vyhlášení nových voleb však došlo k převratu, při němž se komunisté moci chopili definitivně. Informoval Magistrát města Brna.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:z.kolarik,mmb)