Svátek má: Dorota

Regiony

Velikost textu:

Nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou na oteplení připravené

Nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou na oteplení připravené

Dle předpovědi v následujících dnech vystřídá nízké teploty pod bodem mrazu oteplení. S ohledem na aktuální zásoby vody ve sněhu Povodí Moravy, s. p. uvolňuje zásobní prostory vodních nádrží, aby byly schopné zachytit případné povodňové průtoky.

VD Brno
17. února 2021 - 11:00

Už na počátku minulého týdne začalo Povodí Moravy, s. p. odpouštět vodu z vodních nádrží Vranov, Vír, Nové Mlýny a Brno. Tyto nádrže představují klíčové prvky při zachytávání a zpomalování povodňových průtoků v celém povodí Dyje. Retenční prostory nádrží jsou zcela volné a připravené zachytit případné povodňové průtoky. Od počátku minulého týdne navíc Povodí Moravy, s. p. manipuluje na vodních nádržích tak, aby měly dostatek volného prostoru i v zásobních prostorech nádrží.  VD Vranov má v současnosti volnou kapacitu 26,4 mil. m3, Vír bezmála 8 mil. m3, Nové Mlýny 34 mil. m3 a Brno 4,5 mil m3.

Na přicházející oteplení vodohospodáři reagují i na dalších nádržích. O víkendu začali odpouštět např. z vodních nádrží Boskovice, Mostiště, Bystřička, Horní Bečva a Plumlov. Manipulace na jednotlivých nádržích Povodí Moravy, s. p. přizpůsobuje předpovědi i aktuálním zásobám vody ve sněhu. Nádrže jsou v současnosti na zachycení vody z tajícího sněhu v připravené. Aktuálně se průtoky ve vodních tocích pohybují nejčastěji na úrovních normální vodnosti pro měsíc únor.S ohledem na přicházející oteplení i z důvodu snižování hladin vodních nádrží Povodí Moravy, s. p. upozorňuje, že není bezpečné vstupovat na hladiny zamrzlých vodních nádrží, jezových zdrží či vodních toků samotných. Led slábne a v důsledku klesající hladiny hrozí riziko prolomení ledu i při nízkém zatížení.

Vlivem nízkých teplot vzduchu může docházet především na menších vodních tocích k ovlivnění měření ledovými jevy, což znamená, že některé stanice mohou hlásit vyšší průtok, než který bude v daném místě reálně dosažený.

Jihomoravskénovinky.cz informoval Petr Chmelař, tiskový mluvčí, Povodí Moravy, s.p..

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:Povodí Moravy)