Svátek má: Kryštof

Regiony

Velikost textu:

Nezapomněli. Nové Kameny zmizelých v Brně

Nezapomněli. Nové Kameny zmizelých v Brně

Dnes, tedy v neděli 5.září budou v Brně položeny nové Kameny zmizelých. Tzv. Stolpersteine, připomínají v evropských městech oběti nacistické totality formou mosazných destiček ve tvaru dlažební kostky.

Ilustrační foto
5. září 2021 - 11:00

Ty se umisťují před dům, ve kterém tito lidé žili. V Brně se Kameny zmizelých pokládají již od roku 2001 a celkem již připomínají 210 osob. Právě dnes bude položeno 11 nových Kamenů. Dva z nich budou připomínat manželé Eugena a Elsu Teltscherovi.

Eugen Teltscher byl židovský obchodník s vínem, pocházející původně z Mikulova, který se spolu s manželkou ve dvacátých letech přestěhovali do Brna. Zde si manželé zakoupili dva nájemní domy na Hlinkách 46. Jejich dcera Johanna se v roce 1931 provdala za Richarda Herdana a její rodiče novomanželům věnovali funkcionalistický byt v domě na Hlinkách 46, který se v loňském roce podařilo nalézt v zachovalém stavu.

Zatímco se manželé Herdanovi zachránili odchodem z Československa v roce 1938, Eugen a Elsa Teltscherovi byli v roce 1942 deportováni do Terezína a následně zavražděni v koncentračním táboře. Právě před jejich dům na Hlinkách 46 budou dva Kameny položeny v neděli 5.9. ve 14.30.


Podobně i židovskou rodinu Löwy, která si vystavěla v roce 1937 vlastní dům na nároží Erbenovy a Fišovy ulice podle projektu židovského architekta Maxe Tintnera, budou připomínat tři Kameny. Richard Löwy byl brněnský židovský obchodník. V meziválečné době si vzal ženu Grétu, s níž měl dvě děti, staršího syna Jana Hanuše a mladší dceru Margot. Zatímco Margot se podařilo válku přežít, její rodiče a bratr zahynuli během holocaustu. Před dům na Erbenově 14 budou proto položeny tři Kameny 5.9. ve 13:00.(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)