Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Nový systém vjezdů: Odpoledne je ve městě o polovinu méně aut

Nový systém vjezdů: Odpoledne je ve městě o polovinu méně aut

Méně vydaných oprávnění a rozdělení centra do více podoblastí. Dvě faktické změny, které v Brně nastaly k 1. září a které lze po prvních dnech fungování hodnotit jako efektivní. Na pěší zóně se podařilo docílit snížení počtu aut řádově o desítky procent.

Ilustrační foto
20. září 2020 - 11:00

Nejvyšší pokles nastal na ulici Masarykově a Rašínově – na obou zhruba o 30 %, v odpoledních hodinách tu projede dokonce téměř o polovinu méně aut než před změnou systému. Nejčastěji se tu pohybují vozidla taxislužby, v dopoledních hodinách zásobování a pak různé služby, např. zásilkové, havarijní apod.


Došlo už i k desítkám porušení vjezdu. Důkazní materiály se momentálně vyhodnocují, řidičům hrozí pokuty.
Z čísel za první týden vyplývá, že na vjezdech do pěší zóny nastal pokles všude s výjimkou Zelného trhu – pravděpodobně z důvodu slavností, které zvýšily potřebu zásobování.

Požár návěsu kamionu na dálnici D2, doprava vedla jinudy

V okolních oblastech mimo pěší zónu se počet vozidel mírně zvýšil, s ohledem na to, že tyto podoblasti (Jezuitská, Měnínská, Bašty) využívají vozidla bez oprávnění k vjezdu právě na pěší zónu. Největší nárůst přirozeně nastal na ulici Besední (podoblast Veselá), neboť do ní není vjezd omezen.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)