Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Obec Čebín získá téměř 40 milionů na výstavbu II.stupně základní školy

Obec Čebín získá téměř 40 milionů na výstavbu II.stupně základní školy

Dne 20. května 2023 obdržela Obec Čebín radostnou zprávu a to sdělení agentury, která pro ni zpracovávala žádost o dotaci, že u žádosti o podporu u projektu s názvem  ZŠ Čebín - Zlepšení kvality a dostupnosti vzdělávání bylo ukončeno hodnocení a byla doporučena k financování.

Ilustrační foto
8. června 2023 - 11:00

Celková cena dotace je 38.408.616,11 korun.

„Jedná se o podporu z Evropských dotací, konkrétně Integrovaného regionálního operačního programu. Prvním velkým úspěchem bylo, že naše žádost byla podaná jako 8. v pořadí z celé České republiky. Následně jsme byli vyzváni poskytovatelem dotace o doplnění a upřesnění žádosti o některé záležitosti týkající se realizace a udržitelnost projektu. Poté, co žádost splnila podmínky formálních náležitostí a přijatelnosti, proběhla takzvaná ex-ante analýzy rizik a po jejím úspěšném absolvování byl projekt doporučen k financování ve výši dotace necelých 40 milionů korun,“ uvedl starosta Čebín Tomáš Kříž (KDU-ČSL).

„Tato částka tvoří přibližně polovinu celkových nákladů, neboť dotace bude poskytnuta ve zkratce pouze na zlepšení konektivity školy a vytvoření a vybavení odborných učeben. Ty budou celkem čtyři. Bude se jednat o jazykovou učebnu a učebnu informatiky, přírodovědy a robotiky. To ostatní, tedy tři kmenové učebny, novou školní kuchyň a jídelnu, která bude sloužit i pro nižší stupeň základní školy a naši školku budeme muset hradit z vlastních prostředků. Přibližně 20 milionů korun máme naspořeno a zbytek budeme pravděpodobně řešit bankovním úvěrem,“ upřesnil Kříž.Aktuálně má Čebín platné stavební povolení a probíhá výběrové řízení na projektanta prováděcí projektové dokumentace. Cílem obce je zahájit koncem roku výběrové řízení na zhotovitele stavby a realizaci zahájit na jaře 2024 a dokončit nejpozději o letních prázdninách 2025 tak, aby 1. září 2025 mohl být zahájen provoz.

Nová škola bude třípodlažní objekt a vznikne přestavbou budovy č. p. 20. Ta se nachází na návsi, vedle obecního úřadu, zhruba uprostřed mezi mateřskou školou a prvním stupněm školy základní. Jedná se o objekt bývalé prodejny Jednoty, kterou obec za tímto účelem zakoupila.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:Cebin)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: