Svátek má: Arnošt

Regiony

Velikost textu:

Obří model želvušky v nákupním centru Vaňkovka

Obří model želvušky v nákupním centru Vaňkovka

Letošní Dny elektronové mikroskopie zavítají od 21. do 26. března i do prostor obchodního centra Galerie Vaňkovka Brno. Kromě fotografií otevírajících dveře do lidskému oku neviditelné říše nabídnou každý den rovněž zábavná populárně-naučná vystoupení.

Ilustrační foto
17. března 2023 - 11:00

 Hlavním lákadlem však bude obří model mikroorganismu zvaného želvuška, který návštěvníci uvidí po celou dobu konání akce v centrální části obchodního domu.

Brno je světovou Mekkou elektronových mikroskopů. Celá třetina těchto přístrojů na planetě pochází právě z jihomoravské metropole. „Dny elektronové mikroskopie jsou pravidelnou připomínkou tohoto unikátu. V rámci nich letos návštěvníky čeká pestrý program rovněž v Galerii Vaňkovka,“ uvádí Tomáš Knop, ředitel brněnského obchodního centra.

Celé dění započne ve Vaňkovce slavnostním zahájením v úterý 21. března od 14 hodin. Při něm vystoupí mimo jiných ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Až do neděle 26. března pak budou v nákupním centru k vidění fotografie s detailními obrazy mikroskopického světa. Každý den na připraveném pódiu rovněž proběhne vystoupení Úžasného divadla fyziky (ÚDiV) plné zajímavých pokusů a informací podaných zábavnou formou.5000krát zvětšená želvuška

Návštěvníkům obchodní galerie se také naskytne jedinečný pohled na model miniaturního organismu zvaného želvuška ve výrazně nadživotním provedení. „Želvušky jsou fascinující organismy schopné přežít v extrémních podmínkách. Mají pověst nejodolnějších tvorů na planetě Zemi. Běžně bývají menší než makové zrno. V centrální části Vaňkovky však bude v rámci Dnů elektronové mikroskopie k vidění její přibližně 5000krát zvětšený model,“ uzavírá Tomáš Knop.

O Galerii Vaňkovka Brno    
Galerie Vaňkovka Brno je obchodní centrum v Brně, které bylo otevřeno v roce 2005. Nachází se na místě bývalé továrny, kterou v roce 1865 založil rakousko-uherský podnikatel Friedrich Wannieck. Galerie Vaňkovka Brno patří do portfolia německé společnosti ECE. V současnosti se zde nachází přes 130 obchodních jednotek na prodejní ploše větší než 37 tisíc metrů čtverečních. Průměrně sem denně zavítá téměř 40 tisíc návštěvníků.


(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:vankovka)