Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Ocenění pro mistry tradiční rukodělné výroby

Ocenění pro mistry tradiční rukodělné výroby

Výrobce modrotisku, sedlář a mistryně v oboru výroby a údržby krojů - krajská rada rozhodla o trojici držitelů letošního titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje.

Ilustrační foto
10. května 2022 - 11:00

Radní tak zmíněný titul udělili Jiřímu Danzingerovi ml. (Olešnice na Moravě) v oboru potisk látek - modrotisk, Jaroslavu Navrátilovi (Švábenice) v oboru sedlářství a výroby koňských postrojů a Renatě Potěšilové (Lipov) v oboru vrapení ženských fěrtochů, výroby a údržby krojových součástí.

Titul kraj zřídil v roce 2012 a od tohoto roku ho každoročně uděluje vybraným rukodělným výrobcům. Dosud ty bylo oceněno na třicet mistrů svého řemesla.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje je určen osobám, které ovládají dovednosti tradiční rukodělné výroby, předávají tyto dovednosti příštím generacím a prezentují je na veřejnosti. Titul se uděluje pouze v rukodělných řemeslných oborech, kterým hrozí zánik, nebo jsou alespoň zásadním způsobem ohroženy.


Nositel titulu může být nominován na ocenění Nositel tradice lidových řemesel udělované Ministerstvem kultury ČR. Současní vybraní mistři by ocenění měli převzít v rámci Národopisného festivalu kyjovského Dolňácka Milotice, jehož 34. ročník se uskuteční začátkem srpna.


(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: portál JMK)