Svátek má: Kryštof

Regiony

Velikost textu:

Oddělení dějin literatury Moravského muzea má na sto tisíc cenností

Oddělení dějin literatury Moravského muzea má na sto tisíc cenností

Moravské zemské muzeum slaví 200.výročí svého založení  sérií výstav, kterými představuje všechna odborná oddělení. 

Z výstavních expozic
11. listopadu 2017 - 19:13

Další z pravidelných výstav, představujících jednotlivá odborná pracoviště MZM, je věnována Oddělení dějin literatury. To patří mezi ta mladší, bylo založeno roku 1958 v Muzeu města Brna a tím byl dán jeho sbírkotvorný zájem. Po několika letech, naplněných bohatými přírůstky a rostoucí činností prezentační i výzkumnou, bylo od dubna roku 1961 převedeno jakožto Literární oddělení do tehdejšího Moravského muzea a jeho záběr se rozšířil na teritorium historické Moravy.

Dnes fondy oddělení čítají na sto tisíc sbírkových předmětů a pro tuto výstavu byly vybírány podle dvojího klíče: návštěvník zde najde předměty cenné z hlediska literárně-historického a současně zvolené tak, aby reprezentovaly šíři sbírkotvorného zájmu.

Nejhojněji jsou ve fondech oddělení zastoupeny samozřejmě rukopisy a korespondence, osobní i úřední: ve výstavě je to ukázka rukopisu Maryši bří Mrštíků, dále rukopisy Gabriely Preissové, Rudolfa Těsnohlídka, Ludvíka Kundery nebo Oldřicha Mikuláška, dopisy Otokara Březiny, Jakuba Demla, Jiřího Mahena, Františka Halase; nakladatele zastupuje Josef Florian a dopis malířky Toyen tvůrci brněnské edice Atlantis Janu V. Pojerovi.


Z tisků je zde představena Bible kralická jednodílná z roku 1596 a ukázky kramářských písní vydaných v 19. století. Z periodik uložených v ODL uvidí návštěvník zvláštní číslo Lidových novin věnované úmrtí T. G. Masaryka a několik výtisků meziválečných uměleckých časopisů (Pásmo, Akord, Host).

V menší míře spravuje oddělení výtvarná díla (např. busty Vladimíra Preclíka ze souboru Generace avantgardy: Jiří Mahen, Vítězslav Nezval, František Halas, S. K. Neumann): ty je možné vidět ve stálé expozici Corpus litterarum v Domě Jiřího Gruši a nyní i ve výstavě Chvála sběratelství a v nové expozici Středoevropská křižovatka, zde ve výstavě výtvarné umění reprezentují práce samotných literátů: olejomalba Vítězslava Nezvala a kresby Františka Gellnera a Josefa Kainara. Z drobnějších výtvarných děl najdeme zde ukázku poštovních známek a pamětní minci s literární tematikou.

Téměř každý fond skrývá také osobní dokumenty svého původce: v této výstavě je to několik legitimací z pozůstalosti Jana Skácela. Zajímavým oživením každého fondu jsou vždy tzv. „předměty dotýkané“ (jako brýle, plnicí pera apod.): ty kurátoři vybrali z pozůstalosti S. K. Neumanna a O. Mikuláška. Z audiovizuálních fondů byla pro výstavu zvolena beseda o odkazu Jiřího Mahena, která se konala v Biskupském dvoře roku 1992: moderuje ji zakladatel Literárního oddělení a jeho vedoucí v letech 1958-1998 PhDr. Jiří Hájek, CSc.
 
Jihomoravskénovinky.cz informovala Mgr. Eva Pánková,, náměstkyně generálního ředitele, PR, Moravské zemské muzeum.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:mzm)