Svátek má: Lukáš

Regiony

Velikost textu:

Opraveným památníkem provádí návštěvníky sami bratři Mrštíkové

Opraveným památníkem provádí návštěvníky sami bratři Mrštíkové

Možnost na chvíli se ocitnout v době, kdy žili a tvořili bratři Alois a Vilém Mrštíkovi, mají opět po letech návštěvníci Památníku bratří Mrštíků v Divákách na Břeclavsku.

Památník bratří Mrštíků.
5. října 2021 - 11:00

Regionální muzeum v Mikulově, pod které patří, ho v těchto dnech otevřelo po rozsáhlé rekonstrukci. Jihomoravský kraj na ni přispěl částkou téměř 1,4 milionu korun. „Bratři Mrštíkové jsou klasika. Jsem rád, že se i díky této rekonstrukci daří jejich odkaz nejen zachovat, ale taky co nejživěji zprostředkovat. Věřím, že moderní expozice přiláká a osloví i řadu mladých lidí, kteří by slavné bratry jinak měli spojené jen s povinnou literaturou ve škole,“ podotkl hejtman Jan Grolich.

Muzeum v Divákách bylo otevřené od roku 1963, rekonstrukce a modernizace se dočkalo v roce 2018. Stavba už byla v havarijním stavu. Jde o dům, kde oba bratři žili a napsali tam svá nejznámější díla. Součástí vybavení je i nábytek z původního stavení, který se nacházel v muzejních depozitářích. Alois působil jako učitel v místní škole – připomínkou je například vesnická malotřídka z 19. století nainstalovaná ve verandě.


Díky audiovizuální technice provádějí návštěvníky expozicí přímo oba bratři. Výstava návštěvníkům představuje oba světy: tradiční vesnický svět, který Vilém s Aloisem prožívali každý den; a ten literární, který je vystřelil mezi hvězdy české realistické literatury.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: portál JMK)