Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Opravy zámku v Moravském Krumlově jsou v plném proudu

Opravy zámku v Moravském Krumlově jsou v plném proudu

Moravskokrumlovský zámek získává postupně novou tvář. Současně se pracuje na východním i jižním křídle. Zkušební provoz části zámku, kde má být od příštího roku umístěna Slovanská epopej, začne už v listopadu.

Zámek v Moravském Krumlově.
26. října 2020 - 11:00

Stavbaři také dokončují opravu dominanty zámku – věže. Do jejích útrob vložil ve středu 21. října starosta města Tomáš Třetina pamětní listy popisující historii zámku a krátce také současnou dobu. Součástí balíčku do budoucnosti jsou také dnešní kovové mince. Uzavřený tubus byl poté uložen do zámecké věže moravskokrumlovského zámku. Při rekonstrukci stavebníci našli ve věži kovový plátek s datací 15.8. 1969, což je doba poslední rekonstrukce věže a zámku.

„Dokončují se práce ve východním křídle zámku. V Rytířském sále je připravena vzduchotechnika a také je nově opravená střecha. Intenzivně připravujeme podmínky pro návrat Slovanské epopeje. V listopadu pojedeme zkušební provoz,"
informuje starosta města Tomáš Třetina. Vedle toho probíhají další náročné úpravy a opravy rozsáhlého komplexu zámku.

Aktuálně se pracuje na nové kanalizaci na nádvoří.  Od roku 1963 byly na zámku vystaveny plátna Muchovy epopeje. Do Prahy byly odvezeny v roce 2011. Od té doby Moravský Krumlov v čele s Tomášem Třetinou bojuje o navrácení Slovanské epopeje zpět.

Náklady na opravy zámku dosáhnou částky 150 milionů korun. Město Moravský Krumlov bylo úspěšné v žádosti o dotaci z operačního programu IROP, kde získalo necelých devadesát pět milionů korun.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál JMK)