Svátek má: Lukáš

Regiony

Velikost textu:

Pamětníci možná zjihnou. Výstava hodinek Prim v Brně

Pamětníci možná zjihnou. Výstava hodinek Prim v Brně

Pod názvem PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky představí Technické muzeum v Brně jednu z nejrozsáhlejších sbírek různých druhů hodinových mechanismů: náramkových, kapesních, kuchyňských a dalších.

Kuchyňské hodiny Prim z roku 1956.
6. září 2021 - 11:00

Výstava zahrne nejen exponáty zn. Prim, ale také časoměrná zařízení dalších firem, jako např. národního podniku Chronotechna. Libor Hovorka začal hodiny sbírat v druhé polovině osmdesátých let minulého století. „V té době jsem pracoval jako vývojový konstruktér v Eltonu,“ říká známý sběratel, „a téma hodinek mne zcela pohltilo. Kromě,Primek̕ jsem začal sbírat i hodinky z bývalého Východního Německa a ze Sovětského svazu. Po roce 1990 jsem k tomu přidal hodinky z celého světa a nakonec všechny hodinářské výrobky, které byly vyrobeny na území dnešní České republiky během 20. století.“ 

Sbírka Libora Hovorky obsahuje stovky  kusů exponátů a výstava představí přes tři sta kusů, z toho kolem sto padesáti kusů hodinek. První sbírkový předmět oboru Hodiny byl zapsán do přírůstkové knihy Technického muzea v Brně v roce 1959. Jednalo se o hodiny věžní elektrické. Prvním  dochovaným předmětem v našem oboru jsou hodiny barokní skříňkové, Wenceslaus Wilfarth, Prag z konce 18. století. V muzeu si mohou návštěvníci prohlédnout věžní hodinové stroje, a to  v expozici Čas nad námi a kolem nás.


Od 7. září 2021 do 27. února 2022 si nyní budou moci návštěvníci muzea prohlédnout i další typy časoměrných zařízení. „Hvězdou výstavy budou dle mého názoru hodinky Prim Orlík z roku 1965,“ vybírá ze své sbírky Libor Hovorka. „Jsou to první československé hodinky určené pro potápěče a mají z historických hodinek Prim největší sběratelskou hodnotu, " míní Hovorka.

Kromě toho budou na výstavě k vidění i další velmi zajímavé exponáty, jako je prototyp hodinek Spartak z roku 1954 vyrobený v  Chronotechně Nové Město nad Metují, prototyp hodinek Adast zhotovený v Adamovských strojírnách v roce 1956, nebo ladičkové hodinky Elton z roku 1966.(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: TMB)