Svátek má: Oto

Regiony

Velikost textu:

Pomozte Brnu rozkvést a zvítězit v soutěži Kvetoucí sídlo

Pomozte Brnu rozkvést a zvítězit v soutěži Kvetoucí sídlo

Město Brno letos usiluje o titul „Kvetoucího sídla 2017“ v rámci prestižní soutěže Entente Florale Europe.

Ilustrační foto
12.červen 2017 - 11:00

O umístění nerozhodne pouze mezinárodní porota, ale i sami občané města. Mohou se totiž zúčastnit veřejné soutěže o ceny, v níž svými fotkami zdokumentují okolní zeleň.

Cílem fotosoutěž Brno kvete i díky vám , která na Facebooku města Brna trvá do konce července, je ukázat město a především veřejnou zeleň očima občanů. Ti mohou zasílat své fotografie a zúčastnit se tak soutěže o mobilní telefon, noc v Tree Housu nebo vyhlídkovou plavbu lodí. Ty získají fotky s nejvyšším počtem lajků.

Právě zapojení veřejnosti je jedním z hodnoticích kritérií soutěže Entente Florale Europe. Další kritéria pak vyhodnotí odborná porota, která 14. července přijede do Brna.


Pracovníci magistrátního životního prostředí proto vypracovali trasu, během které se porotci seznámí nejprve s historickým centrem Brna na Nové radnici a poté navštíví nové turistické infocentrum. Trasa následně povede ke břehům Svratky a do „chytré čtvrti“ Nového Lískovce. Poté proběhne exkurze do kohoutovické obory. Následovat bude prohlídka jednoho z nejpopulárnějších městských parků Špilberk, kde porotci zhlédnou rok starý včelín, Středisko ekologické výchovy Hlídka nebo Otevřenou zahradu jako příklad centra pro ekologické vzdělávání. Po průjezdu Brnem kolem významných brněnských parků – Björnsonova sadu, sadů Národního odboje či Slovanského náměstí – zakončí soutěžní program v městské části Medlánky, která se bude prezentovat komunitními zahradami nebo nově vybudovanými kompostéry. Celý program vyvrcholí večerní projížďkou parníkem na Brněnské přehradě.

Evropská soutěž Entente Florale Europe probíhá od roku 1975 a jejím vyhlašovatelem je nevládní nezisková organizace „Association Européenne pour le Fleurissement et le Paysage“ (AEFP) – Evropská asociace pro zahradní krajinářskou tvorbu se sídlem v Bruselu. Město Brno vloni pořádalo slavnostní vyhlášení celé soutěže a v roce 2004 v konkurenci 11 evropských měst získalo druhé místo a speciální cenu za zvlášť profesionální přístup v péči o historické parky a koncepční péči o stromořadí. Informuje Magistrát města Brna.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:arch)