Svátek má: Alan

Regiony

Velikost textu:

Porodní asistentka: Musíme umět pracovat s psychickou zátěží

Porodní asistentka: Musíme umět pracovat s psychickou zátěží

Musíme umět pracovat s psychickou zátěží, říká zkušená a dlouholetá porodní asistentka Gynekologicko-porodnické kliniky LF MU a FN Brno Gabriela Hrušková.

Gabriela Hrušková, porodní asistentka
17. září 2017 - 11:00
 
Jak jste se vlastně dostala k profesi porodní asistentky?
Po studiu na SZŠ obor zdravotní sestra jsem nastoupila na gynekologicko-porodnickou kliniku a dálkově vystudovala porodní asistenci (dříve obor ženská sestra). Pak jsem si doplnila vzdělání v pomaturitním specializačním studiu ve svém oboru. Samozřejmě se formou kurzů a seminářů vzdělávám stále.
 
Co obnáší práce porodní asistentky? Mluví se o tom, že dnes de facto nahrazují činnosti lékařů...
Vrací se nám historicky dané kompetence.  Porodní asistence představuje asistenci žena ženě. V praxi to znamená, že při příjmu rodičky lékař rozhodne, zda může být porod plně v kompetenci porodní asistentky. O ženu se stará v rámci své služby jedna porodní asistentka. Provází ženu celým porodem, porodí miminko, které i ošetří. Je-li potřeba, zašije i porodní poranění rodičky.

Naše práce vyžaduje, abychom včas rozpoznaly případné nepravidelnosti či patologie u porodu a uvědomily lékaře. U patologických či komplikovaných porodů pečujeme o rodičku společně s lékařem.

Pracujete ve směnném provozu?
Ano, sloužíme 12,5 hod. služby. S rodičkou tak můžeme být delší dobu. Pro navázání dobrého kontaktu s rodičkou a navození klidné a pohodové atmosféry není dobré, aby se u ní pečující personál často střídal.


Medicína se mění před očima. Mění se také budoucí maminky?
Co se mění jsou priority maminek.  Např. před 15 lety rodičky chtěly co možná nejpřirozenější porod s minimem medikací. Střídaly různé polohy, uvolňovaly se při hudbě, využívaly masáží, aromaterapie, relaxovaly ve vaně, nezřídka do vody i rodily.

Nyní maminky často preferují načasování porodu, aby si mohly lépe zorganizovat třeba i volno partnera nebo hlídání staršího dítěte. Na porod se připravují v předporodních kurzech a jsou vyzbrojeny spoustou informací. O průběhu porodu mají své představy. Chtějí také co nejvíce tlumit bolest, využívají epidurální analgesii. Na porodních asistentkách je, aby citlivě pracovaly s různými požadavky a přáními rodiček. Samozřejmě vždy musíme brát zřetel na doporučené postupy stanovené ČGPS  (Českou gynekologicko- porodnickou společností).

Práce porodní asistentky je hodně náročná i po fyzické stránce.  Jak to zvládáte Vy sama?
Fyzická kondice je důležitá. Ale důležitější je pro mě práce s psychickou zátěží. S chladnou hlavou zvládat časový stres i situace vyžadující rychlé rozhodnutí. Práce je nárazová, nedá se stoprocentně naplánovat. U porodu má sice každá rodička svoji porodní asistentku, ale porodní bába má v péči běžně dvě rodičky a spoustu dalších povinností vyplývajících z charakteru práce na porodním sále. 

Svoje baterie dobíjím v tělocvičně nebo na kole. Máme dva psy a svižné procházky v přírodě unaví tělo a krásně vyčistí hlavu.

Co vás vlastně vedlo stát se porodní asistentkou?
Jako malá jsem měla panenky se zavázanou hlavou a medvědy s teploměrem pod tlapkou. Ke zdravotnictví mě to táhlo. Při studiu na SZŠ jsem chodila na brigádu do porodnice. Pozorovala jsem porodní báby při práci. Obdivovala jsem jejich zkušenosti, rozhodnost, současně lidský a citlivý přístup k rodičkám. Líbilo se mi, že stojí na začátku nového života. Má práce se mi postupně stala velkým koníčkem. 

(jv,jihomoravskenovinky.cz,fnbrno, foto:fnbrno)