Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Protipovodňová opatření na Svratce mají k vodě přivést život

Protipovodňová opatření na Svratce mají k vodě přivést život

Slavnostním poklepáním základního kamene začala v Brně výstavba protipovodňových opatření na Svratce v úseku od Riviéry po viadukt na Uhelné.

Vizualizace projektu.
14. ledna 2022 - 11:00

Kromě ochrany města před stoletou vodou má nové pojetí nábřeží přilákat lidi k řece a vytvořit uprostřed města přírodní relaxační zónu.

Protipovodňová opatření na zhruba tříkilometrovém úseku podél Svratky mají být hotová v říjnu 2023. „Brno pak už nebude jako dřív,“ prohlásil na pondělní tiskové konferenci ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Co se tak výrazně změní?

Řeka se v úseku od Riviéry až po Uhelnou vymaní z vysokého koryta a „rozlije“ se více do krajiny. Právě to je základním prvkem, který má zvýšit bezpečnost města v případě velké vody.

Nábřeží se navíc dostane blíže vodní hladině a vznikne nová rekreační i volnočasová zóna, ve které bude vysazeno více než 600 nových stromů. Prostředí bude bezbariérové, a tak vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi.


V rámci změn v lokalitě se novinek dočkají také cyklisté – kromě zhruba tří kilometrů stezek je potěší i dva nové cyklopodjezdy, a to pod mosty na Vídeňské a na Renneské.

Vysoutěžená cena prací, které potrvají do října 2023, je 1,26 miliardy korun bez DPH.(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)