Svátek má: Gabriel

Regiony

Velikost textu:

První etapa rekonstrukce operačních sálů ve FN Brno je ukončena

První etapa rekonstrukce operačních sálů ve FN Brno je ukončena

Fakultní nemocnice Brno zahájila v prosinci 2017 velkou technologickou obnovu operačních sálů, které se nacházejí ve druhém a třetím nadzemním podlaží pavilonu CH v bohunickém areálu.

Z rekonstrukce
9. dubna 2018 - 11:00

První etapa byla ukončena na konci března. Došlo k celkové rekonstrukci čtyř operačních sálů v jižní a východní části 3. patra pavilonu CH včetně místností, které na sály přímo navazují (tzn. zázemí pro přípravu a odvoz pacienta, mytí lékařů a sterilní sklad). Od čtvrtka 5. dubna 2018 byl zahájen provoz na nově rekonstruovaných sálech Fakultní nemocnice Brno.

Součástí rekonstruovaných prostor bylo celkové vybourání všech příček a podlahových skladeb, které byly vyměněny. Namísto stěnových konstrukcí operačních sálů z cihelného zdiva jsou nově použity lehké montované konstrukce, které jsou tvořeny nosnou ocelovou konstrukcí, na níž jsou kotveny povrchové plechové kazety z nerezové oceli. Jednotlivé operační sály jsou izolovány proti RTG záření.

V rámci rekonstrukce byla instalována nová vzduchotechnická jednotka, nové rozvody vzduchotechniky včetně rozvodů vzduchovodů do operačních sálů, dále pak nové rozvody elektrického slaboproudu, medicinálních plynů, zdravotně technické instalace a zařizovacích předmětů. Operační sály jsou vybaveny novými operačními stoly a světly.

Projekt Technologická obnova operačních sálů počítá celkem se čtyřmi stavebními etapami. Jedná se o náročnou a velmi komplikovanou rekonstrukci, která probíhá za provozu. Celková cena zakázky je 392 mil. Kč, z toho tvoří 85 procent dotace Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie (prostřednictvím MMR ČR) a 15 procent z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví ČR. Dodávka stavebních prací zahrnujících technologické vestavby čistých sálů je ve výši 330 mil. Kč, dodávka operačních stolů a operačních světel je pak v předpokládané výši 52 mil. Kč. Vlastní zdroje FN Brno budou použity ve výši 10 mil. Kč.

Jihomoravské novinky.cz informoval  Mgr. Pavel Žára, M.A., tiskový mluvčí FN Brno.


(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:fnbrno)