Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Schované 150 let. Odkryté barokní fresky v Brně

Schované 150 let. Odkryté barokní fresky v Brně

Po zhruba 150 letech se takzvaný sál Rady na Nové radnici dočkal obnovení barokních fresek, zakrytých později dalšími vrstvami omítek.

Fresky v sále Rady na Nové radnici.
16. ledna 2022 - 11:02

Pozoruhodný příběh tohoto místa prozradí zájemcům průvodci na prohlídkách, které magistrát a TIC Brno připravily na konec ledna a začátek února.

Prohlídky sálu Rady jsou v plánu ve dvou týdnech, vždy od pondělí do čtvrtka, a to od 24. do 27. ledna a od 31. ledna do 3. února. Na výběr mají lidé z několika časů v odpoledních a podvečerních hodinách. Vstup je zdarma, ale rezervace předem je nutná.

Fresky vznikly v sále Rady koncem 20. let 18. století, v době, kdy v komplexu dnešní Nové radnice sídlil Zemský dům a konkrétně tato místnost sloužila jako soudní tribunál. Další historický vývoj ale umělecké výzdobě nepřál – budovu později využívali vojáci jako skladiště nebo město jako lidovou vývařovnu.


Výsledkem toho byla taková devastace fresek, že bylo koncem 19. století rozhodnuto, že budou zalíčeny. Od té doby fresky nikdo neviděl až do roku 2019, kdy restaurátoři začali v rámci rekonstrukce celého sálu Rady s jejich odkrýváním.

Jak si s torzem fresek restaurátoři poradili, co se jim podařilo zjistit a proč jsou na stěně namalovány jen dvě sochy místo původních tří, se lze dozvědět na komentovaných prohlídkách.
(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)