Svátek má: Martina

Regiony

Velikost textu:

Se Zelenými nebude jižní Morava na suchu

Se Zelenými nebude jižní Morava na suchu

Sucho je jedním z hlavních projevů klimatických změn v Česku, které už teď pociťuje každý z nás. Nejvíce právě lidé na jižní Moravě, protože ta je vůbec nejsušším regionem s extrémně nízkou hladinou podzemních vod.

Ilustrační foto
18. srpna 2017 - 11:00
 
Zelení přichází s komplexním programem na řešení současné situace. Zahrnuje opatření ve městech stejně jako změny v lesním a zemědělském hospodaření. V Brně, kde zelení politici a političky už působí, se řada těchto opatření realizuje.

Stav podzemních vod i pramenů je nízký v celé zemi. V Jihomoravském kraji je však podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) situace nejhorší v celé ČR. Podle vyhlášení ČHMÚ od května navíc stav podzemních vod klesl na nejkritičtější stupeň „velmi nízký“.

„Současná vládní koncepce sice obsahuje několik progresivních opatření, ale zároveň otevírá dveře betonářům, kteří mohou stavět nové přehrady a převrátit tak záměry celé koncepce naruby,“ říká Michal Berg, jihomoravský lídr Zelených pro říjnové sněmovní volby. „Zelení již nyní zlepšují situace ve městech, kde působí, a přináší návrhy, jak se suchem bojovat v krajině, například změnou hospodaření v našich lesích,” dodal.


Ne velkým přehradám
Například náklady na stavbu přehrady Čučice na Oslavě odhadovala studie Povodí Moravy na 13 miliard korun. Přitom cena za založení nového biocentra se pohybuje okolo 1,5 milionu korun za hektar, obnova meze se vejde do milionu a vytvoření zasakovacího pásu vyjde jen na 80 tisíc na hektar. Finance určené na stavbu přehrad a spojené průzkumy a studie chtějí Zelení investovat do potřebnějších a efektivnějších úprav v krajině. Obnovení přirozené „klimatizace“ naší krajiny vede přes mokřady, tůně, lužní lesy, nivní louky nebo malé vodní nádrže.

V současnosti plánované přehrady jsou součástí Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod. Zelení navrhují revizi tohoto generelu. „Trváme na vyjmutí těch přehrad, které jsou v přírodně cenných prostředích nebo zásadně blokují rozvoj obcí,“ doplnil Berg.

Další zhoršení sucha může v Jihomoravském kraji způsobit i zvažovaná výstavba kanálu Dunaj-Odra-Labe. Již v minulosti vědci upozorňovali, že hrozí narušení vodního režimu v krajině. Plánovaná trasa kanálu prochází Chráněnou oblastí přirozené akumulace vod Kvartér řeky Moravy a výstavba vodní cesty představuje riziko poklesu hladiny nebo kontaminace podzemních vod. 

„Kanál Dunaj - Odra - Labe připomínáme v souvislosti se suchem právě nyní, protože konzervativní polská vláda nedávno přijala dva dokumenty, které předpokládají masivní rozvoj nákladní plavby v Polsku,” vysvětluje Michal Berg.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)