Svátek má: Liliana

Regiony

Velikost textu:

Slavnosti chleba ukážou, jak vojáci pekli chleba

Slavnosti chleba ukážou, jak vojáci pekli chleba

V sobotu 7.září se na památce Technického muzea v Brně v areálu Vodního mlýna ve Slupi a v jejím okolí uskuteční již patnáctý ročník tradiční akce Slavnosti Chleba.

Ilustrační foto
5. září 2019 - 11:00

Čerstvě upečený chleba, prohlídka zemědělské techniky, řemeslný jarmark nebo vystoupení folklorních souborů – to je jen zlomek z toho, co zažijí návštěvníci letošních slavností. Od 9.00 do 19.00 bude otevřený celý objekt mlýna, který veřejnost bude moci navštívit za zvýhodněné jednotné vstupné ve výši 30 Kč. Ani letos nebudou chybět předváděcí jízdy historických autobusů ze sbírek Technického muzea v Brně.

V areálu mlýna budou mít návštěvníci možnost vidět v provozu vojenskou polní pekárnu ze sbírek Technického muzea v Brně. Před zraky diváků se v ní bude péct chleba tak, jak to bývalo běžné v československé armádě od padesátých let. Takto připravený chleba bude možné na místě ochutnat a také zakoupit. Program slavností doplní tradiční vystoupení folklorních souborů a také jarmark lidových řemesel, který bude otevřen rovněž od 9.00 a představí například paličkování, pletení košíků, zdobení skla a drátovaní, výrobu staročeského trdla, sýrů, keramiky, skleněných šperků či výrobků ze šustí. Děti budou mít možnost povozit se na dřevěném, ručně poháněném kolotoči nebo se podívat, jak se ručně vyrábí foukané lesní sklo. Organizátoři si pro letošní ročník připravili také výstavu zemědělských strojů, které předvedou slavností spanilou jízdu areálem mlýnu přibližně v 11.00.


Na Slavnosti chleba se bude moci veřejnost svézt opravdu stylově – historickými autobusy Technického muzea v Brně, které budou zdarma jezdit mezi Znojmem a Vodním mlýnem ve Slupi. Ze Znojma budou odjíždět ze stanoviště MHD u železniční stanice, dále zastavují u autobusových zastávek v projížděných obcích. V rámci těchto předváděcích jízd bude možné navštívit také další památku brněnského technického muzea – Areál československého opevnění v Šatově s pěchotním srubem MJ – S3 „Zahrada“.

Letos se v programu poprvé představí i Agronomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně, která slaví sté výročí svého založení. Během akce přinese zajímavé přednášky například na téma netradičních přísad do chlebového těsta, zemědělské techniky spojené s praktickými ukázkami a řeč bude také o rybolovu a bylinkářství.

Vodní mlýn ve Slupi ve správě Technického muzea v Brně je od roku 1995 národní kulturní památkou. Slavnosti chleba se zde konají pod záštitou muzea už po patnácté. V roce 2009 muzeum otevřelo na památce pozoruhodnou expozici Vývoj mlynářství, za kterou získalo 1. místo v soutěži Gloria Musealis. Objekt je pozoruhodnou renesanční stavbou velkomlýna se čtyřmi funkčními vodními koly a mlýnským náhonem. Svým rozsahem a architekturou je ojedinělou památkou z řad vodních mlýnů u nás.

Slavnosti chleba pořádá obec Slup ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.

Jihomoravskenovinky.cz o celé záležitosti informovala mluvčí Technického muzea v Brně Zuzana Betáková.

(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto: TMB)