Svátek má: Iveta|Slavoj

Regiony

Velikost textu:

Slovanské hradiště v Mikulčicích můžete navštívit virtuálně

Slovanské hradiště v Mikulčicích můžete navštívit virtuálně

60.návštěvní sezóna na Slovanském hradišti v Mikulčicích už měla od prvního jarního dne probíhat, ale nouzový stav vyhlášený vládou ČR v souvislosti s pandemií koronaviru odložil zahájení sezóny na dobu neurčitou!

Ilustrační foto
4. dubna 2020 - 11:00

Pro sezónní zaměstnance nová pracovní situace znamená provádění prací, které v pracovní dny bez provozu nahrazují neposkytované služby. Jejich vytížení v  první dny nouzového stavu, které navíc z důvodů nízkých teplot nedovolovaly práci v exteriérech areálu,  bylo zaměřeno na dokončování úklidu neveřejných prostor, kompletaci suvenýrů a přípravu drobných dárků pro budoucí nejmenší návštěvníky. Na řadu přišla i práce doma v podobě studia doporučené historické a archeologické literatury. Z nových vědomostí později provedou odborný test.

Stálí zaměstnanci čerpají nejen náhradní volno a první dny letošní dovolené, ale také se v omezených možnostech zaměřují na redukci plánovaných programů a pořadů, nové skutečnosti a situaci s přípravou soutěží a návštěv komunikují telefonicky s pedagogy, přehodnocují plány a možnosti odkladů připravovaných pořadů a řeší v nových podmínkách i jejich ekonomické zajištění. Některé práce mohou vykonávat i z domácího prostředí, které s nabízí z jasných zdravotních omezení.


V této době nouzového stavu vzrostl význam neosobní komunikace s našimi návštěvníky, pedagogy, pracovníky  médií nebo například také s členy Klubu přátel památníku, vedený především prostřednictvím webu památníku. Na internetové adrese  průběžně uvádíme aktuální informace, ale především uživatelům tohoto média nabízíme možnost návštěvy a prohlídky hradiště formou virtuální prohlídky.  Ta je nabízena na hlavní stránce uvedené adresy vlevo nahoře a obsahuje sedm samostatných dílů procházky letním hradištěm a našimi objekty.Celý areál můžete shlédnout z výšky rozhledny, pak se nabízí prohlídka archeologické expozice pavilonu II, pod názvem Rotunda se skrývá pohled na repliky základů baziliky. Díl Rybník ukazuje areál Akropole, severního a východního Podhradí od východní brány. V nabídce jsou dále virtuální prohlídky centrální části areálu z pohledu od pavilonu II, pohled na X. kostel a sousoší sv. Cyrila a Metoděje na jižním Podhradí a prohlídka výstavy velkoformátových fotografií v Malé galerii pavilonu I.

Z pohledu nedávné minulosti bylo hradiště již sedmým rokem přístupno návštěvníkům také v zimním období, a to v pracovní dny s možností prohlídky expozice II. kostela s průvodcem, o víkendech byl přístupný samostatně areál. V měsících prosinec 2019 – březen 2020 této možnosti využilo celkem 12.360 osob. Naši pracovníci provedli v uvedených měsících do 13. března při 39 komentovaných prohlídkách 432 návštěvníků, což je stálý dobrý průměr 11 osob na provázenou skupinu. Naši hosté zimní provoz památníku a nabízené služby ocenili a chválili.

„V tomto čase zdravotní krize našim návštěvníkům přejeme hodně zdraví, osobní i rodinné pohody, veselé, byť nouzovým stavem omezené, Velikonoce a těšíme se na ně po očekávaném a opožděném zahájení jubilejní 60. návštěvní sezóny na hradišti Mikulčice – Valy," přeje láká PhDr. František Synek, vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích, národní kulturní památky..

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)