Svátek má: Norbert

Regiony

Velikost textu:

Slovanské hradiště v Mikulčicích uvádí Nokturno pod věží

Slovanské hradiště v Mikulčicích uvádí Nokturno pod věží

S cílem držet povědomí o památníku Slovanské hradiště v Mikulčicích mezi širokou návštěvnickou a turistickou veřejností i během zimního období připravili pracovníci památníku podvečerní literárně – hudební pořad s názvem Nokturno pod věží.

Ilustrační foto
24. února 2020 - 11:00

Program se uskuteční v pátek 28. února 2020 od 17.30 hodin a představí se v něm se svou tvorbou současný vedoucí památníku, redaktor, vydavatel a fotograf František Synek.

V rámci předvečera bude jeho texty fejetonů číst Josef Navrátil a zpěvem a hrou na cimbál je doplní Tereza Koplíková a Michal Grombiřík. Součástí poslechu, povídání a vzpomínání může být také prohlídka fotografií protagonisty večera vystavených v Malé galerii návštěvnického centra. Osvěžení a dobrou náladu hostům dopřeje svěží svařák nebo teplý čaj. V případě teplého a příznivého počasí bude přístupna také vyhlídková věž.

Mikulčický památník bude otevřen po celý den a hosté mohou s průvodcem navštívit původní archeologickou expozici v pavilonu II, která byla v roce 2008 oceněna v soutěži Gloria musaealis cenou Nejlepší muzejní expozice české republiky v uvedeném roce.

Jubilejní 60. návštěvní sezóna bude letos zahájena prvního jarního dne, tady v sobotu 21. března.  V tom období bude možné si jako součást výstupu na vyhlídkovou věž v Malé galerii prohlédnout  výstavu kreseb a obrazů Hany Olivové s názvem  Ticho ve větru Valů.Pracovníci pobočky Masarykova muzea v Hodoníně připravili i na novou sezónu balíček novinek
Mezi ně patří především možnost návštěvy jediného z časů Velké Moravy doposud stojícího objektu – kaple sv. Markéty u Kopčan v rámci procházky z památníku přes novou lávku nad řekou Moravou pěknými cestami a po cyklostezce (cca 3,5 km). Další novinkou je možnost po prohlídce s průvodcem na stejnou vstupenku navštívit také vyhlídkovou věž a galerii. Také program pro školní děti  byl rozšířen o nabídku čtyř tematických programů s názvem Den s vladykou.

Od nové sezóny existuje nový společný česko-slovenský kulturní statek a nový významný turistický cíl jižní Moravy (Slovácka) a Trnavského kraje (Záhoří), který od roku 2006 usiluje o nominaci mezi Světové kulturní a přírodní památky UNESCO.

Tento klenot v lužních lesích s názvem Archeopark Mikulčice-Kopčany sdružující památky Velké Moravy Slovanské hradiště v Mikulčicích a kapli sv. Markéty Antiochijské u Kopčan zve všechny k návštěvě a důkladné prohlídce historických památek, přírodních krás, vnímání duchovních podnětů i zajímavostí kulturní nabídky.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:slovanskehradiste)